Udostępnij

Burger przyszłości raczej bez mięsa. Taki jest plan Unii Europejskiej

10.06.2020

Komisja Europejska chce zdrowszych i bardziej przyjaznych dla środowiska burgerów. Wynika to z założeń nowej strategii „Farm to Fork”, opublikowanej przez urzędników z Brukseli. Dzięki niej rolnictwo ma być bardziej zrównoważone, a fast-foody mniej mięsne.

Nowy unijny dokument przeanalizował portal Politico.eu. Dziennikarze na podstawie zapisów strategii przygotowali przepis na burgera idealnego – przynajmniej według komisarzy UE. Zmian ma być wiele, a zawiodą się przede wszystkim fani mięsnych fast-foodów.

Tych w menu restauracji szybkiej obsługi może być o wiele mniej. W bułce częściej będziemy mogli znaleźć roślinny kotlet. Możliwe, że wgryziemy się też w mięso wyhodowane w laboratorium albo alternatywy dla kotleta przygotowane na bazie owadziego białka. Unia planuje przede wszystkim ograniczyć produkcję i spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa.



Czytaj również: W “Koperniku” mięso kurczaka wyhodowano… na liściach szpinaku

To nie koniec zmian, które szykuje Komisja. Bułki mają być świeżo przygotowane, w większości pełnoziarniste. Z burgerów powinny wysypywać się warzywa hodowane z minimalnym użyciem sztucznych nawozów i pestycydów. Dopełnieniem kompozycji smakowej ma być keczup i majonez. W sosach ma być znacznie mniej tłuszczu, soli i cukru.

Restauratorzy i farmerzy według planu KE będą mieli 10 lat na dostosowanie się do nowych regulacji. Strategia „Farm to Fork” zakłada zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i odnowienie różnorodności biologicznej na ziemi zajętej pod hodowlę i uprawę. Jednocześnie unijni urzędnicy chcą zapewnić obywatelom Wspólnoty dostęp do zdrowej żywności za przyzwoitą cenę. By strategia weszła w życie, dokument będą musieli zaakceptować europarlamentarzyści oraz liderzy poszczególnych państw.

Źródło zdjęcia: Moving Moment / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.