Udostępnij

„Więcej masek niż meduz”. Odpady „pandemiczne” zaśmiecają Morze Śródziemne

15.06.2020

Aktywiści ekologiczni we Francji alarmują: do Morza Śródziemnego trafia coraz więcej śmieci. Choć sam problem odpadów nie jest nowy, tym razem chodzi o wrzucanie przedmiotów związanych z COVID-19, czyli m.in. maseczek i rękawiczek. Władze nad Sekwaną zapowiadają zwiększenie kar za śmiecenie.

Aktywiści z organizacji non-profit Opération Mer Propre alarmują, że do wód wzdłuż Lazurowego Wybrzeża trafia coraz więcej śmieci związanych z pandemią COVID-19. W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” jeden z aktywistów, Joffrey Peltier, ostrzega: choć skala problemu nie jest na razie duża, wraz z trwaniem stanu pandemii odpadów może być coraz więcej.

Swojej irytacji nie kryje jednak Laurent Lombard, jeden z nurków z organizacji Opération Mer Propre. W publikacji ukazującej skalę problemu komentuje: „Skoro zamówiono ponad 2 miliardy jednorazowych masek, wkrótce w wodach Morza Śródziemnego może być ich więcej niż meduz!”.

https://www.facebook.com/OperationMerPropre/photos/pcb.586602025301630/586601808634985/?type=3&theater

Nadal jednak, jak można wywnioskować z regularnych wypraw Opération Mer Propre, wśród znajdowanych na dnie odpadów dominują butelki plastikowe i puszki. Jak wynika z facebookowej relacji z ostatniej wyprawy, przed tygodniem aktywiści znaleźli: 2 maski i rękawiczkę w wodzie, a na dnie 1 maskę i tuzin rękawiczek. Spośród „tradycyjnych” odpadów wyłowiono natomiast między innymi: 68 plastikowych butelek, 55 puszek, 30 plastikowych kubeczków i 4 opony samochodowe.

https://www.facebook.com/OperationMerPropre/posts/590825304879302

Wyższe kary za śmiecenie

Euronews informuje, że w związku z problemem francuskie władze ogłosiły zwiększenie kar za śmiecenie. Będą dotyczyły wyrzucania śmieci zarówno na lądzie, jak i do wody. Nowe regulacje będą obejmować także wykroczenia znane sprzed pandemii, jak np. wyrzucanie niedopałków papierosów na ziemię.

Brune Poirson z ministerstwa środowiska zapowiedziała, że wkrótce wysokość mandatu za to wykroczenie wzrośnie z obecnych 68 euro do 135 euro. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, kara będzie mogła wynieść nawet 750 euro. „Odpady tworzyw sztucznych związane z COVID-19 przypominają nam, że jeśli chcemy czystych oceanów, musimy zacząć od czystych chodników” – napisała polityczka na Twitterze.

_

Zdjęcie: Shutterstock/danieleorsi

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.