Udostępnij

Najlepiej o środowisko dbają Dania, Luksemburg i Szwecja. Polska w pierwszej czterdziestce

01.07.2020

Naukowcy z uniwersytetów Columbia i Yale po raz kolejny przygotowali indeks efektywności środowiskowej, w ramach którego ocenili sytuację w 180 państwach świata. W ogólnym zestawieniu Polska znalazła się na 37. miejscu, jednak znacznie gorzej wypadliśmy w kategorii dotyczącej jakości powietrza. Uplasowaliśmy się na 70. pozycji.

Co dwa lata naukowcy Columbia University i Yale University analizują sytuację środowiskową w 180 państwach świata, oceniając je w dziesięciu kluczowych obszarach. Powstały w ten sposób wskaźnik efektywności środowiskowej (Environmental Performance Index, EPI) pokazuje, jak sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat.

Na najwyższych miejscach tegorocznego zestawienia, czyli wśród krajów najlepiej dbających o środowisko, znalazły się państwa europejskie, z Danią, Luksemburgiem i Szwajcarią na czele. Stany Zjednoczone uplasowały się na miejscu 24, natomiast Chiny na 120.

„Najważniejszym wnioskiem płynącym z raportu EPI 2020 jest to, że dobre zarządzanie stanowi najważniejszy wyznacznik wyników najwyższego poziomu. Rzeczywisty udział społeczeństwa w procesie decyzyjnym, starannie zbudowana strategia regulacyjna, otwarta debata nad celami i programami, aktywność mediów i organizacji pozarządowych oraz przywiązanie do praworządności, to elementy, które korelują ze zmianą na lepsze” – ocenia w oświadczeniu prof. Daniel Esty, dyrektor Yale Center for Environmental Law and Policy.

W generalnym zestawieniu Polska znalazła się na 37 pozycji, obok takich państw jak Litwa i Łotwa, a także Seszele.

Znacznie gorzej wypadliśmy jednak w kategorii jakość powietrza (stężenia PM 2,5, ozonu oraz ogrzewanie domów paliwami stałymi). W tym przypadku uplasowaliśmy się na miejscu 70, obok Mołdawii, a także Algierii i Peru.

Najgorzej wypadliśmy, jeśli chodzi o samo narażenie na pyły PM2.5: w tegorocznym rankingu sklasyfikowano nas na 90 pozycji, obok m.in. Tajlandii, Barbadosu i Belize.

_

Zdjęcie: Shutterstock/elwynn

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.