Udostępnij

Spór o kremy z filtrem w USA. Mogą zagrażać rafie koralowej

09.07.2020

Gubernator Stanu Floryda podpisał kontrowersyjną ustawę, która zabrania lokalnym władzom ograniczania sprzedaży środków z filtrami UV. Zdaniem zwolenników tego rodzaju ograniczeń kremy szkodzić mają rafom koralowym, po tym, gdy dostaną się do wód. Z drugiej strony padają argumenty dotyczące ochrony ludności przed nowotworami skóry, które są bardzo częste na Florydzie.

Lokalne media w Stanach Zjednoczonych rozgrzała przed kilkoma dniami informacja o podpisaniu kontrowersyjnej ustawy przez gubernatora Florydy, Rona DeSantisa. Dokument zabrania lokalnym władzom wprowadzania ograniczeń w sprzedaży środków z filtrem UV, które – już po trafieniu do wody – mają niekorzystnie pływać na rafy koralowe. Przyjęcie ustawy to reakcja na decyzję władz miasta Key West, które w ubiegłym roku wprowadziły tego rodzaju zakaz.

Problem zanieczyszczeń

Key West to miasto położone na archipelagu Florida Keys, którego władze w ubiegłym roku zdecydowały o zakazie sprzedaży środków chroniących przed słońcem, zawierających oksybenzon lub oktoksynę. Substancje te – według naukowców, na opiniach których oparto projekt – szkodzić mają koralowcom.

Jak podaje portal FLKeyNews, zakaz przyjęto stosunkiem głosów 5 do 1. „Mamy jedną rafę i musimy zrobić jedną małą rzecz, aby ją chronić. To nasz obowiązek” – argumentował przed głosowaniem burmistrz miasta, Teri Johnston. Z kolei Greg Davila, komisarz jako jedyny głosujący przeciw, mówił o ograniczeniu konsumentom możliwości wyboru.

Zakaz miał wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Ze względu na wprowadzenie nadrzędnego prawa stanowego, zostanie on jednak najprawdopodobniej unieważniony.

Z kolei Hawaje, jak podaje CNN, zakazały sprzedaż tych samych substancji na poziomie stanowym, a przepisy wejdą w życie na początku przyszłego roku. Wówczas powoływano się m.in. na badania z 2015 roku, według których oksybenzon niekorzystnie wpływa na koralowce i zmniejsza ich odporność na zmiany klimatu.

Ochrona przed nowotworami

Ustawa zakazująca tego rodzaju regulacji na Florydzie pojawiła się z inicjatywy republikańskiego senatora stanowego, Roba Bradleya. „Niestety, oprócz wszystkich cudownych rzeczy, które wiążą się z plażami i nasłonecznieniem [Florydy – przyp. red.], zajmujemy również drugie miejsce w kraju pod względem liczby nowych przypadków czerniaka” – mówił Bradley podczas dyskusji nad projektem, cytowany przez CBS Miami 4.

Jak podaje portal Star Tribune, w dyskusjach w lokalnym senacie pojawiały się argumenty dotyczące ochrony zdrowia ludzkiego i dowodów naukowych, mówiących o związku między narażeniem na promienie UV i zapadalnością na nowotwory skóry. Przeciwnicy mówili natomiast o dostępnych alternatywach, m.in. zawierających cynk, które miałyby być mniej szkodliwe dla morskich ekosystemów.

Jak podaje portal EcoWatch, oksybenzon lub oktoksynę znaleźć dziś można w około 3,5 tys. środków ochrony przed słońcem, dostępnych na rynku w USA. Wśród nich znajduje się grupa najpopularniejszych (tj. najlepiej sprzedających się) sprayów, balsamów i kremów z filtrem.

Niemniej jednak, jak podaje Star Tribune, w związku z kontrowersjami, jedna z największych sieci aptek w USA, CVS Pharmacy, zapowiedziała wycofanie oksybenzonu i oktoksyny z 60 produktów firmowanych własną marką i zastąpienie ich innymi substancjami.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Seasontime

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.