Udostępnij

Warszawa zbada stan 9 milionów drzew. Będzie można je znaleźć na interaktywnej mapie

13.07.2020

Mapy będą dostępne dla miejskich ogrodników, którzy zyskają łatwy dostęp do informacji o stanie zdrowotnym każdego z nich. Stolica chce w ten sposób skuteczniej chronić swoją zieleń.

Na interaktywnych mapach znajdzie się 9 milionów warszawskich drzew. Wszystkie będą widoczne w aplikacji MoDrzew, dostępnej dla pracowników utrzymania zieleni. Za pomocą smartfonów sprawdzą oni dwie mapy – jedna dotyczyć będzie koron drzew, druga ich pni.

Przy opracowaniu map urząd planuje skorzystać z nowoczesnych technologii – skaningu laserowego, zdjęć lotniczych i obrazowania hiperspektralnego. Dzięki nim uda się ustalić gatunek, stopień ulistnienia i stan zdrowotny każdego drzewa, co pokazywać będzie pierwsza z map. Druga ma pokazywać rozmiar pni na wysokości 130 cm. Miejscy ogrodnicy uzyskają w ten sposób informacje dotyczące drzew, o które trzeba szczególnie zadbać.



– Diagnozujemy kondycję drzew, oceniamy klasę ryzyka i obliczamy pokrycie koronami drzew poszczególnych terenów. Nowe narzędzia dają nam możliwości oceny wartości usług dla ekosystemu, które świadczy warszawska zieleń – np. widzimy, jak kształtuje się miejska wyspa ciepła. – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

https://www.facebook.com/ZarzadZieleniWarszawy/posts/2729912757240507?__xts__[0]=68.ARBZ68T9rpsGdlUw7LS-mTNl1cfRA1AaG3Ga5641fy1b4LdfJUkGz2BmNN466qNYMRQxe-b1PxMa4vDR0NNwj46J6DvOIQUDqIHTJ7c_BoWd4mOqPP9v185STHf6C9aUBhELLjCiFX2sjFpDI0cFzKMpI0ViXQOjVwLI5RF8kCHhLL_2Ce0GWNxMlVPY70bqOyYzo4C0uNHTdT1pKJ_cna4SITlbrAjDM6Sf9IxpMoA-0ZX91k89-0c7621QMpPBrOvG6CUuzSYzvqy8r3okjBEb5GSjoPbSwMYlaT4CQmytOF9kIPA3O_iiLQNZwFQXlRljbm9I8mkyGOh2zkFnw4fcfxbG&__tn__=-R


„Usługi ekosystemowe”, o których wspomina Glusman, to również zatrzymywanie wody w gruncie, pochłanianie smogu czy dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu. Stołeczny Urząd Miasta chwali się, że w Polsce do tej pory nie powstał nowocześniejszy system inwentaryzacji drzew.

Źródło zdjęcia: K. Babicki / UM Warszawa

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.