Udostępnij

Zebrał 8000 litrów śmieci i pieniądze na vana. Teraz będzie sprzątał lasy w podróży

21.07.2020

Zamiast do “normalnej” pracy, Marcin Lanc codziennie rano szedł do lasu, żeby go posprzątać. Założył, że jeśli internauci wesprą jego zrzutkę, będzie w ten sposób mógł zarabiać na życie i kupić wymarzonego vana. Pomysł i idea tak się ludziom spodobała, że wczoraj udało mu się zebrać wystarczającą kwotę. Pomogli m.in. czytelnicy SmogLabu!

W sumie Marcin zebrał 8 910 złotych z planowanych 7500 i wyniósł z lasu około 8000 litrów śmieci. Postanowił, że sprzątanie lasów będzie stałym punktem jego podróży w przyszłym vanie. Jak mówi, uwalnianie natury od śmieci jest wszędzie tak samo ważne i dobre, bez względu na miejsce.

– Dostałem od ludzi tyle dobra, że muszę konsekwentnie trzymać się tej idei, ono nie może się zmarnować. Będzie to moja codzienna, poranna czynność. Tak jak ludzie wstają wcześniej, żeby ćwiczyć jogę, czy medytować, ja będę wstawał wcześniej, żeby sprzątać las – wyjaśnia w rozmowie ze SmogLabem.

– Gdy zaczynałem tę zrzutkę bałem się, że nie będę miał pieniędzy na czynsz. Teraz mam szansę na wymarzony mobilny dom, zaprasza mnie telewizja śniadaniowa, a ludzie w lesie zaczepiają i pytają, czy to ja jestem tym od sprzątania lasu. Trochę mnie to przerasta i najłatwiej byłoby się schować w cień, ale wiem, że krzewienie świadomości o czystych lasach jest ważniejsze ode mnie – mówi nam Marcin po zakończeniu swojej zrzutki.

Skala problemu przerosła chęci

Jednak najbardziej przerosło Marcina to, co spotkał w lesie na krakowskim Zakrzówku. Mimo że sprzątał tamtejszą okolicę każdego dnia, od pięciu do ośmiu godzin, teren wciąż jest pełen odpadów. 

– W trakcie działania zorientowałem się, że posprzątanie tego terenu to praca dla kilkudziesięciu osób na kilka miesięcy. Codziennie jestem tak padnięty, że nie wystarcza mi sił na inne zajęcia, powróciła mi też kontuzja. Dziś w lesie znalazłem odczynniki chemiczne i załamałem ręce – skąd one się tam wzięły?! Albo stertę śmieci zakopaną pół metra pod ziemią, składającą się z niemieckich produktów z lat 90. Ktoś miał wtedy na nie pieniądze, ale na wywóz śmieci już nie znalazł – opowiada.

– Nie uda mi się posprzątać Zakrzówka, choć w to wierzyłem, ale mam nadzieję, że pokazałem duży problem systemowy i kulturowy naszego społeczeństwa. Wiele ludzi wie, że istnieję, właściciele lasu także, więc akcja wzbudziła jakąś refleksję – dodaje. 

29-latek nie chce wnikać w politykę dotyczącą tego terenu. Jak się dowiedział, ma tam powstać park, więc do czasu rozpoczęcia prac w tym kierunku, las jest pozostawiony sam sobie. – Dla mnie to nie zmienia faktu, że natura powinna dostać trochę oddechu. Bez względu na to, kto jest właścicielem i co tam jest planowane dalej, natura niczemu nie zawiniła – zaznacza. 

Tak jak pisaliśmy w poprzednim tekście, oprócz marzenia o vanie, Marcin ma jeszcze jedno życzenie – chciałby, aby każdy, kto idzie w plener, brał ze sobą worek na śmieci; “żeby zrzuta na worek była tak samo modna, jak na jednorazowego grilla”.

Z kolei w swoim podziękowaniu za zbiórkę pisze, że idea sprzątania to niejedyna, jaką chciałby się podzielić za pomocą całej akcji:

“Podjąłem się sprzątania lasu oraz stworzenia zrzutki, ponieważ korona wywróciła moje życie. Mam nadzieję, że do ludzi dotrze nie tylko idea sprzątania natury, ale również adaptacji do trudnych warunków. Nie możemy się poddawać, musimy iść do przodu z uśmiechem na twarzy i szukać możliwości. Wierzę, że jeżeli reprezentujesz dobro, to dobro Cię znajdzie”.

__

Zdjęcie: Opowieść o rozwoju/YouTube

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.