Udostępnij

Mięso krów hodowanych w nielegalnie wykarczowanej Amazonii trafia na nasze stoły

27.07.2020

Naukowcy przyjrzeli się bliżej brazylijskiej soi i wołowinie, które są eksportowane do Unii Europejskiej. Okazuje się, że duża część z nich jest hodowana na terenach, które wcześniej zostały nielegalnie wykarczowane.

Naukowcy z brazylijskiego Universidade Federal de Minas Gerais przyjrzeli się bliżej wołowinie i soi, eksportowanej przez Brazylię do krajów Unii Europejskiej. Z wykorzystaniem m.in. map użytkowania gruntów i danych dotyczących wylesienia ustalono, że Europejczycy korzystają z owoców nielegalnej deforestacji.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Science„.

Hodowla w cieniu pożarów i wycinki

Z zebranych danych wynika, że ok. 20 proc. eksportu soi i co najmniej 17 proc. eksportowanej do UE wołowiny może pochodzić z plantacji i pastwisk zlokalizowanych na nielegalnie wykarczowanych terenach. Badacze podkreślają przy tym, że w przypadku mięsa związki z nielegalnym wylesianiem mogą być większe, ponieważ zwierzęta także spoza wykarczowanych regionów mogą żywić się soją uprawianą w miejscach dawnych lasów.

Czytaj także: Prezydent Brazylii: Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale ona jest nasza; jesteśmy otwarci na inwestycje górnicze

Autorzy badania wyliczają, że Unia Europejska importuje około 40 proc. soi z Brazylii. Służy ona m.in. do produkcji pasz, którymi karmione są zwierzęta w Europie. W przypadku wołowiny kraje Ameryki Południowej odpowiadają łącznie za 25-40 proc. importu do UE.

Oczyścić branżę

Badacze apelują do brazylijskich władz, by zajęły się problemem i zadbały, by produkcja mięsa i warzyw nie wiązała się z niszczeniem tamtejszych lasów.

Podkreślono przy tym, że zdecydowana większość brazylijskich rolników stosuje się do przepisów chroniących lasy, dlatego podjęcie skutecznych działań mogłoby pozwolić na równoczesną troskę o ekosystemy, jak i dostarczanie żywności światu.

_

Dostęp do całości publikacji można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.