Udostępnij

Opisano pierwszy wyciek metanu przy Antarktydzie. „To nie są dobre wiadomości”

31.07.2020

Naukowcy opisali pierwszy aktywny wyciek metanu, zlokalizowany w pobliżu Antarktydy. Ich zdaniem bardzo prawdopodobne jest to, że gaz cieplarniany przedostaje się do atmosfery, przyczyniając do procesów globalnego ocieplenia.

Badacze z Oregon State University opisali pierwszy aktywny wyciek metanu, zlokalizowany bezpośrednio w pobliżu Antarktydy. Uważa się, że wokół kontynentu zmagazynowana jest ogromna ilość tego gazu cieplarnianego, a jego wydostawanie się może wpłynąć na procesy globalnego ocieplenia.

Charakterystykę wycieku, znajdującego się na dnie Morza Rossa, opublikowano w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B„.

Złoża metanu pod i wokół Antarktyki są najprawdopodobniej pozostałością po glonach sprzed tysięcy lat, których resztki – pod dnem morskim – ulegają rozkładowi. Wtedy wydzielany jest metan. Autorzy badania podkreślają, że wokół Antarktydy może się znajdować nawet jedna czwarta światowych złóż tego gazu cieplarnianego.

Czytaj także: Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?

Problem z mikroorganizmami

W artykule zwrócono szczególną uwagę na to, że istnieją mikroorganizmy, które są w stanie pochłaniać znaczącą ilość metanu, stanowiąc swojego rodzaju filtr. W tym przypadku kolonie te pojawiły się jednak na tyle późno, że z emisjami do atmosfery możemy mieć do czynienia jeszcze przez kilka lat.

Nie wiadomo, skąd wynika zaobserwowane „opóźnienie” w przypadku wycieku w rejonie Antarktydy. Podczas gdy wyciek ma już około pięciu lat, mikroorganizmy pojawiły się stosunkowo niedawno. Badacze podkreślają, że zbadanie tego problemu i lepsze poznanie działania mikroorganizmów może pomóc także w udoskonaleniu modeli klimatycznych.

Czytaj także: Uruchomiliśmy ponad połowę “punktów krytycznych” wyznaczonych dla klimatu. Według badaczy grozi nam efekt domina

„To nie jest dobra wiadomość. Minęło ponad pięć lat, zanim mikroby zaczęły się pojawiać, a nawet wtedy metan wciąż szybko uciekał z dna morskiego” – powiedział „Guardianowi” prof. Andrew Thurber z Oregon State University, jeden ze współautorów badań. „Cykl metanowy jest absolutnie czymś, czym powinniśmy się martwić jako społeczeństwo” – podkreśla naukowiec.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/spatuletail

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.