Udostępnij

Działacze Greenpeace aresztowani po akcji przed siedzibą Lasów Państwowych. „Nie tnijcie!”

23.07.2020

Pod zarzutem niszczenia mienia aresztowanych zostało siedem osób, które protestowały pod siedzibą Lasów Państwowych. W ramach wczorajszej akcji Greenpeace domagało się całkowitego zaprzestania wycinek w najstarszych i najcenniejszych lasach, administrowanych przez spółkę.

Aktywiści Greenpeace protestowali w środę pod siedzibą Lasów Państwowych. Domagali się od spółki zaprzestania działań w najstarszych i najcenniejszych lasach, które znajdują się pod jej zarządem. Chodzi o ok. 15 proc. terenów leśnych w Polsce, do których organizacja zalicza m.in. Puszczę Białowieską, Karpacką, Knyszyńską i Borecką.

Czytaj także: Wycinki w Polsce wzrosły o 58 proc. Przez nowy projekt resortu środowiska będzie jeszcze gorzej?

W ramach protestu – z wykorzystaniem kleju i trocin – na elewacji budynku umieszczono wezwanie „Nie tnijcie!”. Akt ten został uznany za niszczenie mienia, w związku z czym aresztowanych zostało siedmioro osób. Jak podaje Greenpeace, wśród zatrzymanych znalazła się także kampanierka, udzielającą wypowiedzi do mediów, a także dziennikarka obywatelska relacjonująca wydarzenie.

Lasy także dla przyszłych pokoleń

„To szefowie koncernu Lasy Państwowe realizują swój biznesplan, zamieniając polską dziką przyrodę, nasze wspólne dobro, w trociny. Ofiarami tego działania są również piękne, stare, często naturalne lasy, takie jak Puszcza Białowieska, Karpacka, Knyszyńska, Borecka. Są one ostoją różnorodności biologicznej oraz naszym największym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kryzysem klimatycznym” – komentowała w trakcie akcji Marta Grundland z Greenpeace Polska.

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat poziom wycinek prowadzonych przez koncern Lasy Państwowe wzrósł blisko dwukrotnie. Coraz większa jest liczba zrębów zupełnych, czyli kilkuhektarowych wycinek, po których w lesie zostaje księżycowy krajobraz. Również w cennych przyrodniczo lasach” – napisano w wydanym przez Greenpeace oświadczeniu.

Organizacja podkreśla przy tym, że ponad 3/4 polskich lasów jest własnością Skarbu Państwa, z czego większością zarządza spółka Lasy Państwowe. „Lasy Państwowe powinny dbać o to, aby nasze lasy służyły również przyszłym pokoleniom i były nie tylko źródłem surowca drzewnego, ale również ostoją dzikiej przyrody i miejscem rekreacji” – podkreśla organizacja.

Zatrzymanie protestujących. Nieadekwatne środki?

„Te osoby bronią naszego wspólnego dobra – wszystkich starych polskich lasów – przed niszczycielską polityką leśnych baronów. Zastosowano wobec nich absurdalnie nieadekwatne środki, ale jeśli władze liczą, że takimi działaniami będą w stanie uciszyć obywatelki i obywateli, to są w błędzie” – skomentował sprawę Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

„Trwa kryzys klimatyczny. Trwa szóste wielkie wymieranie gatunków. W tej sytuacji niszczenie cennych przyrodniczo siedlisk, takich jak stare lasy, jest absolutnie niedopuszczalne. Dlatego zapewne coraz więcej ludzi w różnych miejscach naszego kraju sprzeciwia się niszczeniu przyrody, dziejącego się – co gorsza – w majestacie prawa” – uważa prof. Przemysław Chylarecki, były członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody. „Potrzebujemy więcej takich dzielnych osób, dających słuszny odpór złu, jakie decydenci wyrządzają przyrodzie! W czasach kiedy Sejm przestał być platformą dyskusji, wypracowywania kompromisowych, dobrych dla ludzi i przyrody decyzji, demonstracje i akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa są ostatnim sposobem na to, by obywatele mogli stanąć w obronie naszego wspólnego dobra!” – podkreśla Chylarecki.

_

Zdjęcie: Max Zieliński (źródło: Greenpeace)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.