Udostępnij

Chomika europejskiego uznano za krytycznie zagrożonego. Może wyginąć w ciągu 30 lat

28.07.2020

Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Tak wynika z najnowszej aktualizacji „czerwonej księgi” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat.

Ostatnia aktualizacja „czerwonej księgi gatunków zagrożonych”, prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), przynosi smutne wieści na temat kondycji chomika europejskiego.

Niewielki gryzoń, spotykany także w Polsce, uznany został za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, co oznacza znaczący spadek liczebności i ryzyko wymarcia w warunkach naturalnych.

Czytaj także: Współczesny sposób hodowli zwierząt nie do obrony

Niższe wskaźniki reprodukcji

Badania wykazały, że problem wynika prawdopodobnie z obniżenia wskaźników reprodukcji. Podczas gdy przez większość XX w. samice chomika wydawały na świat średnio ponad 20 młodych rocznie. Dziś rodzą one średnio po 5-6 chomików. Jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, powody takiego stanu rzeczy nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Ale jako możliwe przyczyny podaje się ekspansję monokultur rolniczych, rozwój przemysłu, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie światłem. W ubiegłym roku wybuchła dyskusja dotycząca siedlisk chomika europejskiego na planowanym przebiegu drogi S7 niedaleko Krakowa. Organizacje ekologiczne protestowały przeciwko inwestycji, która miała zagrażać zwierzętom i niszczyć ich norki.

Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem - wynika z najnowszej aktualizacji "czerwonej księgi" IUCN. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat. Zdjęcie: Shutterstock / Vienna Wildlife.
Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem – wynika z najnowszej aktualizacji „czerwonej księgi” IUCN. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat. Zdjęcie: Shutterstock / Vienna Wildlife.

Czytaj także: Australijska minister blokuje budowę farmy wiatrowej, żeby chronić koale

Chomik europejski może wyginąć za 30 lat

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody podkreśla, że w rezultacie gryzoń zniknął z trzech czwartych swoich pierwotnych siedlisk we francuskim regionie Alzacji. Z co najmniej jednej trzeciej w Niemczech i z ponad trzech czwartych swojego zasięgu w Europie Wschodniej. IUCN obawia się, że jeśli nic się nie zmieni, gatunek może wyginąć w ciągu najbliższych 30 lat.

_

Źródło: Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody

Zdjęcie: Shutterstock / Cezary Korkosz.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.