Udostępnij

Czy powinniśmy postawić na energię jądrową? „Konflikt o nią do niczego nie prowadzi” [PODCAST]

24.07.2020

Dyskusja o polskim atomie trwa i jest gorąca. Z jednej strony rządzący mówią o szybkiej budowie polskiego reaktora, z drugiej – w sprawie od kilku lat niewiele się dzieje. Czy ten proces przyspieszy deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, który chciałby, by Amerykanie zbudowali polską elektrownię jądrową? I jak wyglądają argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu?


O atomie mówi się dużo, ale robi się w jego sprawie niewiele. Tak powiedzą pewnie niektórzy obserwujący losy planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Z drugiej strony: może dobrze, że ten proces idzie wolno, a dyskusja wokół atomu jest tak zażarta? W końcu w ten sposób możemy poznać argumenty obu stron sporu o bezpieczeństwo i opłacalność tego rozwiązania.



Można jednak się zastanawiać, czy w ogóle możemy jeszcze mówić o jakiejkolwiek dyskusji? Są organizacje, które zaciekle walczą z atomem, mówiąc o niebezpieczeństwie katastrofy na wzór Czarnobyla, toksycznych odpadach jądrowych i ogromnych kosztach takiej elektrowni. Z drugiej strony mamy zwolenników przekonujących, że nie można patrzeć na koszty. Ich zdaniem, musimy się ratować stabilnym, dostarczającym prąd niezależnie od pogody i niskoemisyjnym źródłem energii. Obie strony są zgodne chyba tylko co do jednego: że potrzebujemy prądu.

O atomie dowiedziałem się więcej w czasie trzech długich rozmów. Przepytałem atomowego sceptyka Radosława Gawlika z EKO-UNII, porozmawiałem z Adamem Błażowskim z proatomowej organizacji FOTA4Climate oraz Michałem Hetmańskim, badaczem i specjalistą od rynku energetycznego z think-tanku Instrat.

Czytaj również: Decyzja w sprawie polskiej elektrowni atomowej w tym roku? “Trwają negocjacje”

– Obserwuję absolutny zjazd standardów w tej dyskusji. Sposób komunikacji medialnej, przedstawiania nowych materiałów i argumentów jest moim zdaniem niewystarczający. To tylko pogłębia hermetyczność tej debaty. Ten konflikt nie prowadzi do niczego – ocenia Hetmański.

Mimo to postanowiłem wysłuchać wszystkich argumentów. Myślałem, że po przygotowaniu tego podcastu będę nieco bardziej przekonany do jednej z opcji. Okazało się, że niuansów dotyczących tego tematu jest więcej, niż wcześniej mi się wydawało.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia:Gabriela Rohde / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.