Udostępnij

Konserwator zabytków nie chce dębu w centrum Krakowa. Bo psułby widok

28.07.2020

Krakowski Zarząd Zieleni (ZZM) chce zasadzić duże drzewo w zabytkowym centrum miasta. Wojewódzka konserwator zabytków się na to nie zgadza. Tłumaczy, że ewentualne nasadzenia powinny być częścią większego planu dla tej części Starego Miasta. Przy okazji może zmarnować się projekt budżetu obywatelskiego wart 100 tysięcy złotych.

Właśnie tyle ma kosztować postawienie pierwszego kroku do zazielenienia placu Marii Magdaleny w samym centrum miasta. Skwer po kolejnych remontach stał się kamienno-betonową patelnią. Pomysł autorstwa jednej z mieszkanek Krakowa zwyciężył w ostatnim głosowaniu budżetu obywatelskiego.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że kiedyś plac był pokryty zielenią, która służyła mieszkańcom i turystom. Widać to między innymi na archiwalnych fotografiach z 1981 roku. Autorka propozycji chciała, by nieopodal Rynku Głównego pojawił się rosły dąb. Zastąpiłby on wycięty w 2012 roku klon, który obumarł po wymianie nawierzchni placu. Teraz rośnie w tym miejscu tylko jedno, rachityczne drzewo.

„Centrum miasta jest już praktycznie pozbawione jakiejkolwiek zieleni, więc bardzo ważne jest, aby przeciwdziałać temu zjawisku” – pisała projektodawczyni, Natalia Nazim.

https://www.facebook.com/CracoviaVintage/photos/a.474300779258451/1224292900925898/?type=3


ZZM planował rozbiórkę części nawierzchni i nasadzenie dębu wysokiego na minimum 10 metrów na 2021 rok. W zabytkowym centrum miasta nic jednak nie może dziać się bez wiedzy i zgody biura małopolskiego konserwatora zabytków. To sceptycznie odniosło się do planów miejskich ogrodników. Powód? Jak czytamy w cytowanym przez „Gazetę Wyborczą” oświadczeniu chodzi o zachowanie „płaszczyzny widokowej”.

„Należy również zaznaczyć, iż dęby, a zwłaszcza te o dużych rozmiarach, są drzewami, które przyjmują się ciężko” – dodali konserwatorzy.

– Nie możemy podchodzić tak do zieleni. W ten sposób moglibyśmy nie zasadzić już żadnych drzew w mieście. Przecież one zawsze zmieniają krajobraz – mówi Natalia Nazim. – A w zgłoszonym przeze mnie projekcie nie chodzi o dużą ingerencję w wygląd placu. Zależało mi jedynie, by pojawiło się tam duże drzewo, które miałoby szansę przeżyć i być może doczekać kiedyś zielonej rewitalizacji tego miejsca.

Czytaj również: W Nowej Hucie pojawiły się mapy zero-waste. Pokazują, jak łatwo kupować i naprawiać lokalnie

Nazim zwraca uwagę na znajdujący się na placu Marii Magdaleny pomnik Piotra Skargi. Jak zaznacza, postawienie go w 2001 roku znacząco zmieniło „płaszczyznę widokową” placu. Co więcej, od lat toczy się spór o to, czy monument stanął na Starym Mieście legalnie.

– Z nielegalnie postawionym pomnikiem nikt nic nie robi. Przeszkadza za to duże drzewo, które przecież w tym właśnie miejscu rosło i uschło po „rewitalizacji” placu – załamuje ręce krakowianka. Nazim ma nadzieję na kompromis – na przykład zmianę rozmiaru lub gatunku drzewa.

Wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska nie znalazła dziś czasu, by skomentować sprawę. W Gazecie Wyborczej tłumaczyła jednak, że jest ona bardziej skomplikowana:

„Plac Marii Magdaleny, co wielokrotnie podkreślaliśmy w pismach, potrzebuje całościowej koncepcji, a nie działań punktowych czy doraźnych. Trzeba się zastanowić, gdzie można posadzić drzewo i dlaczego w tym właśnie miejscu, jak zaaranżować całą przestrzeń. To nie jest tak proste, że na placu wykopiemy po prostu dziurę i posadzimy w niej dąb – uważa konserwator zabytków” – czytamy w artykule dziennika.

Źródło zdjęcia: Céline / Wikimedia Commons

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.