Udostępnij

Opolszczyzna ma nowe prawo antysmogowe. Ma przynieść 164 mln oszczędności

30.07.2020

Radni sejmiku województwa opolskiego przegłosowali uchwałę o programie ochrony powietrza. Dzięki niej poziomy toksycznych substancji w powietrzu mają nie przekraczać dopuszczalnych limitów do 2026 roku.

Dziś do tego celu jest daleko – szczególnie w sezonie grzewczym. Pod tym względem Opolszczyzna nie jest wyjątkiem na mapie Polski, gdzie wysokie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 nikogo nie dziwią. Region zmaga się jednak również z innym problemem. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, drugiego co do wielkości miasta województwa, od lat oddychają toksycznym benzenem. Pochodzi on głównie z przemysłu i może zatruwać powietrze przez cały rok.



– Program został oparty na analizach dla roku 2018, a wdrażanie działań zaplanowane zostało do 2026 roku – tak, aby w tym czasie osiągnąć poziomy dopuszczalne pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu – mówił dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Manfred Grabelus.

Czytaj również: Kędzierzyn-Koźle dusi się benzenem. “Piki trwają całą noc i przekraczają 3 tysiące procent normy”

Do 2026 roku po tych problemach ma nie być śladu – a przynajmniej tak planują wojewódzcy urzędnicy. Nie obędzie się jednak bez wydania ogromnych pieniędzy. Na poprawę jakości powietrza region ma wydać prawie 56 milionów złotych, z których większość pójdzie na wymianę zanieczyszczających powietrze kotłów grzewczych.

Władze regionu zapowiadają też, że na poważnie wezmą się za termomodernizację. Pieniądze mają pochodzić w większości z państwowej kasy, między innymi z programów „Czyste powietrze” czy „STOP SMOG”.

Wydatki muszą być duże, ale wprowadzenie Programu ma przynieść też duże oszczędności – między innymi w ochronie zdrowia, która przyjmie mniej pacjentów zmagających się z chorobami związanymi z życiem w smogu. Budżet nie będzie musiał również pokrywać kosztów szkód środowiskowych. W ten sposób w ciągu sześciu lat województwo ma zaoszczędzić aż 164 miliony złotych.

Źródło zdjęcia: Pawel Uchorczak / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.