Udostępnij

Odkryto nowe gatunki grzybów. Nazwa jednego z nich będzie nawiązywać do pandemii koronawirusa

10.08.2020

Zespół europejskich badaczy zidentyfikował i opisał dwa nowe gatunki grzybów pasożytniczych. Ponieważ prace nad publikacją trwały podczas tzw. lockdownu, naukowcy nazwali jeden z nich Laboulbenia quarantenae. Grzyby z rodzaju, do którego należy pasożyt, charakteryzują się wyjątkową inwazyjnością i dążeniem do ewolucyjnego prześcignięcia taktyk obronnych nosiciela.

Zespół naukowców z Belgii i Czech odkrył dwa unikalne gatunki grzybów pasożytniczych, związanych z owadami i innymi stawonogami żyjącymi na terytorium Holandii i Belgii. Oprócz nich w badaniu zidentyfikowano blisko 140 innych gatunków grzybów.

Wyniki ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym MycoKeys.

Ze względu na wyjątkową sytuację epidemiczną, w jakiej znajduje się świat – w tym także świat nauki – badacze postanowili nazwać jeden z nowo odkrytych gatunków Laboulbenia quarantenae. Tym samym w literaturze naukowej będzie figurować pod nazwą nawiązującą wprost do czasu tzw. lockdownu i kwarantanny związanej z COVID-19.

 class=
Grafika: Maria Justamond [Źródło: EurekAlert!, Licencja: CC-BY 4.0]

Grzyby klasyfikowane jako Herpomycetales i Laboulbeniales – które były przedmiotem badania – nie tworzą nitkowatych strzępek ani grzybni. Zamiast tego hodują pojedynczą plechę, wystającą z organizmu żywiciela. Niektóre z nich charakteryzują się specjalnymi wyrostkami, używanymi do penetracji tkanek ich żywicieli, tak, by mogły dotrzeć do płynów krążących w organizmie. Naukowcy podejrzewają, że w ten sposób pasożyty mogą zarówno zwiększyć ilość wchłanianych składników odżywczych, jak i wzmocnić swoją przyczepność do żywiciela.

W swoich badaniach naukowcy stawiają hipotezę, że ze względu na swoją inwazyjną naturę pasożyty biorą udział w procesie określanym przez nich jako „ewolucyjny wyścig zbrojeń”. Oznacza to, że ilekroć żywiciel wykształci mechanizm obronny przeciwko grzybowi, pasożyt szybko ewoluuje na swój własny sposób i odpowiednio się dostosowuje. Ostatecznie specjalizacja prowadzi do ewolucji i wyodrębniania się kolejnych gatunków.

___

Z pełną publikacją na temat pasożyta można zapoznać się tutaj.

Grafika: Gilles San (obraz) i André De Kesel (rysunek) [Źródło: EurekAlert!; Licencja: CC-BY 4.0]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.