Udostępnij

Pływające ogrody zazielenią polskie miasta? Te, które już powstały, podbijają serca mieszkańców

20.08.2020

Wodne ogrody to niewielkie wysepki na wodzie, które mają zazielenić miasta i pomóc im w zachowaniu bioróżnorodności. Tworzy je Fundacja Onwater z Wrocławia, gdzie kilka lat temu wypuszczono pierwszą taką wyspę. Pomysł spodobał się również władzom Poznania.

Coraz większe osiedla, poszerzane drogi, budowa centrów handlowych – to, co dzieje się niemal w każdym mieście, nie sprzyja faunie i florze. Zwierzęta i rośliny tracą swoje miejsca bytowania, a tam, gdzie kiedyś rosły drzewa i trawa, dziś jest wylewany beton. Wrocławska Fundacja Onwater postanowiła na nowo zazielenić polskie miasta. Opracowała koncepcję wodnych ogrodów – niewielkich wysepek z nasadzeniami, które są zacumowane na rzece lub innym zbiorniku wodnym. Pierwszy taki ogród powstał w stolicy Dolnego Śląska, niedaleko Mostu Grunwaldzkiego. Kolejny – na wrocławskiej Oławie. Mieszkańcy pokochali pływające ogrody, a podczas akcji Sprzątamy Rzeki Wrocławia sami stworzyli ich aż 40.

Do Fundacji Onwater zgłosiły się także władze Poznania, którym pomysł bardzo się spodobał. W ubiegłym roku ogrody zostały zacumowane na rzekach Cybinie i Warcie, a kilka dni temu powstał nowy ogród – na Dużym Stawie w parku Wilsona.

Wyspy pomagają kaczkom

Pływające ogrody to unoszące się na wodzie kosze, na których wysypana jest ziemia razem z nasadzeniem. Według twórców projektu mają pełnić kilka ról.

Po pierwsze, są wyspami lęgowymi.

„W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja kaczek zmniejszyła się w miastach o połowę. To skutek betonowania nabrzeży i tego, że deweloperzy budują niemal przy samej rzece. Ptaki po prostu nie mają gdzie zakładać gniazd” – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.

Na lęgowej wysepce nasadzane są specjalnie wybrane rośliny – trzcina, pałka wodna i manna mielec, czyli mrozoodporna bylina, którą często można zobaczyć na brzegach rzek i jezior.

 class=
Pływający ogród w Poznaniu

Po drugie, pływające ogrody są naturalnymi filtrami dla wody. Specjalnie wybrane rośliny wyłapują zanieczyszczenia, a także przyspieszają ich biodegradację. Po trzecie – takie ogrody pomagają w zachowaniu bioróżnorodności.

Co więcej, nasadza się na nich także rośliny podwodne, które mają bardzo dobre właściwości czyszczące.  „Dodatkowo, dzięki oddziaływaniu tego typu wysp, następuje wzbogacenie zbiornika wodnego w szereg nisz ekologicznych dla drobnej fauny podwodnej, w tym narybku i kijanek płazów” – czytamy na stronie Onwater.

„Głównym zadaniem pływających ogrodów jest wprowadzenie zieleni do centrum miast, zwiększając ich bioróżnorodność, a także oczyszczając powietrze i wodę. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów w mieście” – mówił Kamil Zaremba w rozmowie z portalem Miasto2077. „Na szatę rośliną składają się głównie gatunki rodzime, dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nanoszone przez wiatr i ptactwo nowe nasiona” – dodał.

Ogrody pływają na całym świecie

Pomysł, choć w Polsce jest nowością, w innych krajach był już znany od dawna. Ogrody pływają już m.in. w Meksyku, Londynie i Amsterdamie.

W Chicago powstała inicjatywa Urban Rivers, której celem jest stworzenie dużego, kilometrowego ogrodu. Ma być nie tylko ostoją dla zwierząt, ale także miejscem edukacji, gdzie mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o życiu wodnym.

W dalszych planach jest nawet stworzenie pierwszego pływającego lasu.

Zdjęcie w tekście: Michał Strokowski/Poznan.pl

Zdjęcie główne: Onwater/Poznan.pl

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.