Udostępnij

Dominik z kajaka tropi śmieci płynące do Bałtyku. Wyłowił nawet skuter [FILM]

08.09.2020

Przez pierwszy rok pływania po Odrze spotkał się z mieszkańcami kilkadziesiąt razy. Do dziś tych spotkań były już tysiące. Działały z nim wtedy dwie osoby, teraz liczy ich w setkach. Kajak stał się modną formą aktywności w letnie dni, ale dla Dominika Dobrowolskiego jest czymś więcej – narzędziem do tropienia śmieci, które wpływają do Bałtyku. Jak mówi, zachwyca się światem z poziomu żaby i stamtąd opowiada Polakom o potrzebie recyklingu.

Dominik Dobrowolski jest bohaterem drugiego odcinka naszego filmowego cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego.

Gdy docieramy do jego domu, szykuje kajak na międzynarodową wyprawę, którą rozpoczyna nazajutrz. 20 kajakarzy przez 11 dni przepłynie 400 kilometrów z Wrocławia do Berlina. Podobno to pierwsza taka inicjatywa w historii. Choć dopiero co wrócił z poprzedniej, wymagającej akcji, nie widać w nim oznak zmęczenia. Zawsze mówię, że to specyfika ludzi, którzy nie tylko kochają to, co robią, ale też widzą w tym działaniu głębszy sens. Dominik znajduje go w misji zmniejszenia liczby śmieci w naszym kraju. Rozwiązanie wcale nie jest zaskakujące – recykling.

Jako ekolog od wielu lat interesował się problemem zaśmiecenia Bałtyku. Z tym że śmieci nie powstają w samej wodzie, lecz na lądzie. A co łączy ląd z morzem?

Rzeki.

Dlatego też Dominik postanowił przesiąść się z roweru do kajaka i w ten sposób opowiadać o recyklingu. W rzekach widział już wiele – telewizory, lodówkę, skuter elektryczny, opony. Takie obrazki robią na nas wrażenie, ale on sam podkreśla, że odpady stanowiące ogromny problem nie są wcale spektakularne, ani nawet widoczne dla oczu. Mowa chociażby o mikroplastiku, powstającym z rozpadu większych kawałków plastiku na mniejsze.

“W tym samym czasie kiedy inwestowano w ochronę rzek, zakładanie kanalizacji, oczyszczanie ścieków, jednocześnie wzrastała konsumpcja. Ekonomiści liczą, że 1 procent PKB to 2 punkty procentowe wzrostu masy zużytych opakowań, których produkujemy już blisko 5 mln ton rocznie! Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy – to oczywiste. Ale niestety, część tego, co wyrzucamy, trafia do rzek. Bo za wzrostem ilości śmieci nie idzie wzrost recyklingu.  Pojawiło się kombinatorstwo – zakopywanie śmieci, nielegalne doły, dziwne pożary wysypisk, wyrzucanie odpadów do oczek wodnych, stawów czy rzek” – mówił w wywiadzie dla SmogLabu.

Rozmówca od razu przykuł moją uwagę, bo kajak kojarzy mi się raczej ze sportem albo sielankowym spędzaniem wakacji i zachwytem przyrodą, a tu czytam o kimś, kto pływa z powodu… śmieci.

Mija rok od tego wywiadu, ale Dominik nie zwalnia tempa, ciągle jest w rozjazdach. Spotyka się z ludźmi, tłumacząc żartobliwie, że skoro on ma siłę pływać i pedałować setki kilometrów, oni też z pewnością znajdą motywację do segregacji śmieci czy zastanowienia się nad swoją konsumpcją.  – Gdy kupujemy produkt w opakowaniu, nie ma ono dla nas żadnej wartości, a wcale tak nie jest! Powinniśmy wykreślić ze słownika słowo “śmieć” i zastąpić go wyrażeniem “materiał do ponownego wykorzystania, odzyskania” – mówi nam podczas nagrania. I podkreśla, że zmniejszenie liczby śmieci będzie oznaczało, że zaczynamy mądrzej kupować rzeczy i lepiej je używać, a to kolejna ważna cegiełka w walce ze zmianami klimatu, na które składa się ciągła produkcja.

Czytaj także: Zebrał 8000 litrów śmieci i pieniądze na vana

Oczywiście świat z perspektywy żaby to nie tylko śmieci. Przede wszystkim stanowi go piękno rzeki, o którą Dominik tak walczy. Mówi, że jest ona nauczycielką miłości i cierpliwości – w połączeniu z kajakiem serwuje spory test na wytrwałość. Rzadko kiedy bowiem zdarza się chwila, w której można przestać całkowicie wiosłować – wiatr różnie wieje, rzeka meandruje, przychodzi burza.

– Życie trzeba trzymać mocno, jak to wiosło w kajaku. I ciągle wiosłować, do przodu, w bok, do tyłu, nieważne. Ale wiosłować – podkreśla pod koniec wywiadu, po czym moje miejsce w kajaku zastępuje bez sekundy zwątpienia jego czarny pies. Już przyzwyczajony, że to inny dom ukochanego pana.

__

Zachęcamy także do subskrybowania naszego kanału YouTube. Można to zrobić TUTAJ

Reżyseria: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.