Już 150 punktów widać na interaktywnej mapie warsztatów rzemieślniczych, lodówek społecznych i miejsc wymiany używanych zabawek czy ubrań. Powstała w ramach akcji „Wrocław nie marnuje”. Urząd miasta stawia na zero-waste. Dlatego wodociągi zamontują źródełka czystej kranówki w szkołach, a uczniowie będą mogli wziąć udział w ekologicznych lekcjach.
Mapa pokazuje, gdzie można łatwo naprawić buty i wymienić starsze, ale nadające się do użycia ubrania. Znajdziemy na niej również skrzynki bookcrossingowe, czyli miejsca wymiany książek. Jak podaje miasto, przez rok mieszkańcy pozostawili i odebrali ich już 700. Na mapie można również wyszukać lodówki społeczne, gdzie wrocławianie mogą podzielić się jedzeniem, które inaczej by wyrzucili.
„W ramach akcji >>Wrocław nie marnuje<< chcemy pokazać mieszkańcom, że wielu rzeczom można dać drugie życie” – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Czytaj również: Pływające ogrody zazielenią polskie miasta? Te, które już powstały, podbijają serca mieszkańców
Miasto przygotowuje również 10 scenariuszy zajęć, które będą mogli wykorzystać nauczyciele podczas lekcji biologii czy godziny wychowawczej. Wszystkie będą opowiadać o życiu w myśl zasad zero-waste. W zajęciach będą mogli wziąć też udział eksperci współpracujący z magistratem. Uczniowie skorzystają również z 11 źródełek czystej kranówki, co pozwoli ograniczyć zużycie plastikowych butelek.
To nie koniec ekologicznych nowości we Wrocławiu. Z Urzędu Miasta zniknęły klasyczne dystrybutory wody. Pracownicy korzystają teraz z nowoczesnych automatów, podłączonych bezpośrednio do sieci wodociągowych. Dzięki temu magistrat mógł zrezygnować z dostaw kilkulitrowych baniaków z wodą i zaoszczędzić około 5 ton plastiku rocznie.
Źródło zdjęcia: Kiev.Victor / Shutterstock