Udostępnij

Rząd planuje wydać miliardy na OZE, ale nie podaje daty odejścia od węgla

09.09.2020

Minister klimatu Michał Kurtyka przedstawił plan na przyszłość polskiej energetyki. Sprawiedliwa transformacja i inwestycje w czyste źródła energii mają być wsparte miliardami złotych. Na rządowych propozycjach suchej nitki nie pozostawia Greenpeace, nazywając projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP2040) „groźnymi mrzonkami”.

Pierwsza z części planu Kurtyki zakłada przekazanie 60 miliardów złotych regionom uzależnionym ekonomicznie od wydobycia węgla. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych. Polska ma jednocześnie powiększać udział odnawialnych źródeł w swoim miksie energetycznym. Kurtyka nie mówi jednak o całkowitym odejściu od węgla. Przedstawił jedynie pomysł na stworzenie „równoległego” systemu wytwarzania energii za pomocą zeroemisyjnych technologii. Na OZE ma pójść około 130 miliardów, a na bloki jądrowe – 150 miliardów złotych. Dopełnieniem mają być przydomowe instalacje OZE – w tym fotowoltaiczne.


Projekt zakłada, że do 2030 roku w gospodarstwa domowe w miastach nie będą już ogrzewane kotłami węglowymi. Do 2040 roku podobnie ma być również na terenach wiejskich. Z kolei już za trzy lata mają zrównać się koszty kupna i używania samochodów elektrycznych i spalinowych. Ma to pomóc w walce ze smogiem.


Obietnice ministra Kurtyki nie przekonują jednak ekologicznych aktywistów z Greenpeace’u.

„Plan zakłada utrzymanie wysokiego udziału energetyki węglowej w produkcji energii w 2030 roku oraz nie określa daty odejścia Polski od węgla. Rządowy projekt nie odpowiada na wyzwania kryzysu klimatycznego i jest oderwany od realiów gospodarczych” – czytamy w komentarzu działaczy.

Jak zauważają członkowie organizacji, Unia Europejska może lada dzień podwyższyć swoje zobowiązania dotyczące celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. W tej sytuacji program może stać się nieaktualny w momencie wejścia w życie. Greenpeace przekonuje, że cała UE powinna być wolna od węgla do 2030 roku, a Polska nie może wyłamywać się z tej wizji. Jednocześnie aktywiści twierdzą, że rząd będzie niedługo zmuszony do przyjęcia ambitniejszej polityki energetycznej.

– Tajemnicą poliszynela jest, że kopalnia Złoczew nie ma żadnych szans na realizację. Podobnie mało realistyczne jest utrzymanie wysokiego udziału węgla w miksie energetycznym po 2030 roku – wiązałoby się to z ogromnymi dopłatami do drożejącej energii z węgla – komentuje Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Źródło zdjęcia: Kancelaria Premiera / Flickr

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.