Udostępnij

„Najbardziej samotny słoń na świecie” ma szanse opuścić zoo i zamieszkać w rezerwacie

14.09.2020

Kaavan zamieszkuje zoo w pakistańskim Islamabadzie. Od śmierci swojej towarzyszki w 2012 roku jest jedynym słoniem w obiekcie, stąd miano „najbardziej samotnego słonia na świecie”. Po skandalu związanym z warunkami panującymi w zoo, sąd zdecydował o zamknięciu obiektu. Aktywiści walczą o to, by Kaavan mógł trafić do rezerwatu słoni – i wiele wskazuje, że tak właśnie się stanie.

Jak podają obrońcy zwierząt z organizacji Four Paws, najnowsze badania weterynaryjne to kolejny krok w kierunku przeniesienia zwierzęcia do rezerwatu słoni. Z orzeczenia wynika bowiem, że jest on wystarczająco zdrowy, by poradzić sobie w takim miejscu.

Wiele wskazywało jednak, że może być inaczej. Z powodu warunków, jakie panowały w obiekcie, zwierzę jest wyraźnie zaniedbane.

Czytaj także: W Tajlandii tysiącom słoni grozi głód. Pandemia uderzyła w turystykę

„Z powodu niedożywienia i braku ćwiczeń fizycznych Kaavan wykazuje widoczne oznaki otyłości. Ponadto jego paznokcie są popękane i zniekształcone, co można przypisać niewłaściwej podłodze – powiedział w oświadczeniu dr Amir Khalil, weterynarz współpracujący w organizacją Four Paws.

„Brak fizycznego i behawioralnego urozmaicenia, a także brak partnera, sprawiły, że Kaavan stał się niesamowicie znudzony. Wypracował już nawyk, w ramach którego godzinami macha głową i tułowiem z boku na bok” – mówi zaangażowany w sprawę dr Frank Göritz z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW) w Berlinie. Podkreśla on jednak, że stan pozwala na przeniesienie zwierzęcia do rezerwatu słoni.

Czytaj także: W Botswanie padły setki słoni afrykańskich. Nikt nie wie dlaczego

Dlatego to własnie tam mógłby on przejść odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, które poprawią jego kondycję i zdrowie.

O dalszych losach Kaavana zdecyduje organizacja Islamabad Wildlife Management Board (IWMB), która sprawuje opiekę nad zamkniętym obiektem. Organizacja rozważa przeniesienie go do rezerwatu, potencjalnie w Kambodży.

Kaavan przybył do Pakistanu w 1985 roku, jako prezent ze strony władz Sri Lanki. Od 1990 roku dzielił wybieg w zoo Marghazar ze swoją partnerką Saheli, ale od jej śmierci – w 2012 roku – słoń żyje samotnie.

Obiekt, który zamieszkiwało zwierzę w ostatnich dekadach wielokrotnie wzbudzał kontrowersje, lądując na pierwszych stronach pakistańskiej prasy. Po skandalach związanych z zaniedbywaniem zwierząt, tamtejszy sąd zdecydował w maju o zamknięciu obiektu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Melodia plus photos

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.