Udostępnij

Bronią hodowli na futra i uboju rytualnego. Działacze AGROunii protestowali w stolicy

30.09.2020

W środę (30.09) w Warszawie odbył się protest wymierzony w regulacje zwane „Piątką dla zwierząt”. Na Rondzie Dmowskiego zapłonęły race, a wszystko to – jak zapowiada lider ruchu rolników AGROunia – dopiero zapowiedź tego, jak może wyglądać dalszy protest. Ostateczny kształt ustawy – nad którą teraz pracuje Senat – zdecyduje o kondycji wartych miliardy branż, m.in. przedsiębiorstw eksportujących mięso z tzw. uboju rytualnego.

Przeciwnicy „Piątki dla zwierząt” deklarują, że proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania – obejmujące m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia w uboju rytualnym – zaszkodzą polskiemu rolnictwu. Z ust protestujących usłyszeć można było słowa m.in. o zdradzie interesów polskiej wsi.

Protestujący zebrali się we wtorek na Placu Trzech Krzyży, skąd wyruszono w kierunku Krakowskiego Przedmieścia, gdzie urzęduje Prezydent. Andrzej Duda – niezależnie od rezultatów prac w senacie – dysponuje możliwością weta lub odesłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Na czele marszu znalazł się „kondukt pogrzebowy”, niosący trumnę z napisem „Polskie hodowle idą do piachu”.

„Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co może być tutaj w stolicy, w Warszawie. Nie damy zabrać nam tego wszystkiego, co sobie przez lata wypracowaliśmy. Będziemy dzisiaj spokojnie manifestować, ale musicie wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko” – powiedział lider AGROunii, Michał Kołodziejczak, w nagraniu opublikowanym przed środowym protestem.

Na filmie zobaczyć możemy płonące w środku miasta race:


Przypomnijmy: Przed ponad tygodniem Sejm – głosami części Zjednoczonej Prawicy i większości opozycji – przegłosował ustawę zwaną „Piątką dla zwierząt”. Dokument – o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ – dotyczy m.in. zakazu wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, zakazu hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików, a także ograniczenia uboju rytualnego wyłącznie do potrzeb związków wyznaniowych w kraju.

Dwie ostatnie kwestie wzbudzają kontrowersje ze względu na utratę wielomiliardowych zysków, które obydwie branże zarabiają na eksporcie. Kwestia ta dotyczy szczególnie sprzedaży mięsa z tradycyjnego uboju, które trafia przede wszystkim na stoły za granicą.

Obecnie nad szczegółami zapisów ustawy – w tym okresami przejściowymi dla przedsiębiorstw i kwestiami odszkodowań – trwają prace w senacie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Studio Peace

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.