Udostępnij

Pierwszy raz od 30 lat w Wielkiej Brytanii ma powstać kopalnia węgla

07.10.2020

W brytyjskim hrabstwie Cumbria może powstać nowa kopalnia węgla kamiennego. Projekt od początku wzbudzał kontrowersje: zarówno wśród obrońców klimatu, jak i krytyków brytyjskiej polityki energetyczno-klimatycznej. Właściciel zapewnia, że kopalnia posłuży wydobyciu jedynie na potrzeby przemysłu – nie energetyki – a zgodnie z decyzją sądu będzie musiała zostać zamknięta do 2049 roku. Inwestycję może jeszcze zablokować rząd.

Przed kilkoma dniami radni w brytyjskim hrabstwie Cumbria udzielili zgody na budowę nowej kopalni węgla kamiennego. Surowiec – według projektu – będzie wydobywany spod dna Morza Irlandzkiego, a jego celem będzie zaopatrywanie lokalnego przemysłu metalurgicznego. Planowane wydobycie to 2,7 mln ton węgla rocznie.

Brytyjskie media podkreślają, że będzie to pierwsza tego rodzaju inwestycja od 30 lat – poczyniona w czasie, gdy kraj odchodzi od węgla, zmierzając w kierunku neutralności klimatycznej. Ostatnia kopalnia głębinowa została tam zamknięta przed pięcioma laty, natomiast odkrywkowa – kilka miesięcy temu.

Według relacji „Guardiana” inwestycji od początku sprzeciwiali się aktywiści klimatyczni Extinction Rebellion, wskazujący na emisje CO2 niezgodne z celami klimatycznymi kraju. Po kontroli sądowej – już po zaakceptowaniu przez radnych dwóch wcześniejszych wersji projektu – spółka wydobywcza musiała zmienić wniosek o pozwolenie, w wyniku czego obiekt będzie mógł działać jedynie do 2049 roku.

Wypowiadający się w mediach przedstawiciele spółki West Cumbria Mining argumentują, że wydobycie węgla służyć będzie zaspokojeniu potrzeb lokalnego przemysłu metalurgicznego. Ponieważ dziś jest on zasilany węglem importowanym m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Australii, inwestycja miałaby nie wpłynąć dodatnio na emisje CO2 kraju.

Tłumaczenia nie przekonują jednak aktywistów m.in. Extinction Rebellion, którzy na początku października protestowali przeciwko decyzji lokalnych władz. Wcześniej swoje obiekcje, związane z koniecznością redukcji emisji CO2, zgłaszała m.in. grupa naukowców Scientists for Global Responsibility.

Komentatorzy na Wyspach zwracają uwagę, że projekt może teraz zablokować Robert Jenrick, który w brytyjskim rządzie odpowiada za sprawy mieszkalnictwa i samorządu lokalnego. We wrześniu taki los spotkał projekt kopalni odkrywkowej w hrabstwie Northumberland.

_

Zdjęcie: Shutterstock/iurii

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.