Udostępnij

Wycięli drzewa nad Wisłą w Krakowie. Urząd: “Część mieszkańców nie zauważy, że ich nie ma”

16.10.2020

Piły dosięgnęły dwie rosłe wierzby i jedną topolę ze ścisłego centrum Krakowa. Drzewa rosnące na nadwiślańskim Bulwarze Kurlandzkim wyciął Zarząd Zieleni Miejskiej. Stało się tak mimo sprzeciwu ponad tysiąca mieszkańców podpisanych pod internetową petycją. Urzędnicy tłumaczą, że nie mieli wyjścia.

Tych drzew już nie da się uratować – argumentuje ZZM. W oświadczeniu miejskiej jednostki czytamy, że wierzby i topola były w katastrofalnym stanie. Dlatego, by nie narażać bezpieczeństwa mieszkańców, musiały zostać wycięte. Jak piszą urzędnicy, część mieszkańców i turystów nawet nie zauważy zniknięcia drzew.

„(…) dla innych zaś mieszkańców, fakt ten jest bolesny i trudny do zaakceptowania. Dla nas każda decyzja o wycięciu drzewa jest trudna, lecz jednocześnie bezpieczeństwo mieszkańców stać musi zawsze na pierwszym miejscu” – czytamy we wpisie. Pracownicy Zarządu zasłaniają się pozytywną opinią Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i liczą na wyrozumiałość krakowian.

Wyrazów oburzenia w związku z wycinką jest jednak o wiele więcej. Zdjęcia z pozostałościami drzew krążą w mediach społecznościowych.

https://www.facebook.com/akcjaratunkowa/posts/393108582060636


„Wczoraj cały dzień Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie z dyrektorem Piotrem Kempfem na czele, częstowali nas wizualizacjami rewitalizacji bulwarów. Napisali nawet, że cześć osób nie zauważy, że drzewa zostały wycięte. Teraz już wiemy, dlaczego” – napisali na Facebooku członkowie Akcji ratunkowej dla Krakowa. Post ze zdjęciami ściętych konarów w godzinę został udostępniony prawie sto razy.

Czytaj również: Wolny Las powstanie! Udało się znaleźć teren w Beskidzie Niskim, trwa zbiórka na drugą działkę

Piły poszły w ruch mimo sprzeciwu mieszkańców wyrażonego podpisami pod internetową petycją. Uratowania drzew chciało ponad tysiąc osób. W tekście pisma czytamy, że drzewa są częścią historii Krakowa, a otoczone odpowiednią troską mogłyby przetrwać – nawet jeśli w końcu by obumarły.

„Wszak stara dziuplasta wierzba nie przynosi ujmy parkowi, a dla porastających ją porostów i zamieszkujących jej próchnowiska bezkręgowców stanowi bezpieczny dom. Takie Drzewo życia mogłoby też stanowić doskonałą lekcję biologii, ekologii czy przyrody dla dzieci i młodzieży” – napisała autorka apelu, Katarzyna Pilitowska. Jak twierdzi, drzewa można było odpowiednio ogrodzić i zabezpieczyć, by nie stanowiły niebezpieczeństwa dla przechodniów.

 class=
Tak wyglądała jedna z jeszcze niewyciętych wierzb. Fot. Akcja ratunkowa dla Krakowa


ZZM obiecuje, że Bulwar Kurlandzki mimo wycinki zazieleni się jeszcze bardziej. W ramach nadchodzącej rewitalizacji ma tam się pojawić ponad 400 nowych drzew, dziewięć z nich zasadzonych jeszcze w tym roku. Remont nadwiślańskiej ścieżki spacerowej ma pogodzić ze sobą pieszych i rowerzystów, dziś tłoczących się na jednej przestrzeni. Docelowo nad rzeką powstanie chodnik i droga rowerowa, oddzielone od siebie zielenią.

Źródło zdjęcia: materiały Akcji ratunkowej dla Krakowa

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.