Udostępnij

Tak niszczycielskich pożarów w Europie jeszcze nie było. W Polsce ogień wybuchał 9,6 tys. razy

02.11.2020

Według najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej ubiegły rok był jednym z najgorszych, jeśli chodzi o pożary w Europie, Północnej Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Na Starym Kontynencie najwięcej pożarów odnotowano w Portugalii, Hiszpanii i Polsce. Równocześnie w 2019 roku w Europie doszło do rekordowej skali zniszczeń obszarów chronionych „Natura 2000”. Spłonęło tam 159,5 tys. hektarów terenu.

Z corocznego raportu na temat pożarów w Europie, Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie wynika, że miniony rok był jednym z najgorszych w historii pomiarów. Według krajowych sprawozdań tylko na Starym Kontynencie spłonęło 400 tys. hektarów terenów zielonych, przy czym największą liczbę pożarów odnotowano w Portugalii (10,8 tys.), Hiszpanii (10,8 tys.) oraz Polsce (9,6 tys.).

Spośród wspomnianych 9,6 tys. pożarów w Polsce, 6,5 tys. miało miejsce w lasach. Łącznie spłonęło u nas 3,5 tys. hektarów terenów zielonych.

Czytaj także: Biebrza odradza się po pożarach. “Natura ma ogromne możliwości regeneracji i z nich korzysta”

Równocześnie odnotowano rekordowe zniszczenia obszarów cennych przyrodniczo. Łącznie w 2019 roku spłonęło 159,5 tys. hektarów, znajdujących się na obszarach chronionych „Natura 2000”. To blisko 40 proc. całości terenów zielonych, które ogień strawił w ubiegłym roku.

„Zmieniające się wskutek zmiany klimatu warunki pogodowe zwiększają ryzyko pożarów lasów na całym świecie. Dla jak najskuteczniejszego zapobiegania pożarom, ochrony naszych lasów, zachowania różnorodności biologicznej i ochrony życia kluczowe znaczenie mają wiedza i dowody naukowe” – powiedziała w oświadczeniu Marija Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

„Z przerażeniem patrzyliśmy w Europie na płonące lasy na zachodnim wybrzeżu USA, na Syberii, w Australii i w Amazonii. Jednak i europejskie lasy zostały poważnie dotknięte pożarami. Aby zapobiegać tak wielkiemu spustoszeniu, potrzeba między innymi ochrony i zarządzania naszymi lasami w taki sposób, aby były mniej podatne na pożary, a przyroda mogła chronić się sama” – powiedział w oświadczeniu Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską podkreślono, że wśród ostatnich propozycji w ramach „Europejskiego Zielonego Ładu” znalazły się działania na rzecz poprawy stanu lasów europejskich oraz wzmocnienia ich odporności na pożary. Do 2030 roku posadzone miałyby zostać co najmniej 3 miliardy drzew.

___

Z całością raportu „Forest Fires in Europe, Middle East and North Africa 2019” można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Steve Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.