Udostępnij

Pierwsze komentarze po wygranej Joe Bidena. „Powrót USA do gry o klimat jest bardzo ważny”

08.11.2020

„Jeśli USA, Unia Europejska, Chiny będą pracować razem, będzie można rozszerzyć te działania na cały świat. To nie jest kwestia wyłącznie krajowych emisji gazów cieplarnianych w USA. Tu chodzi o pozycję Stanów Zjednoczonych jako światowego przywódcy” – ocenił w „Guardianie” Todd Stern, który zajmował się polityką klimatyczną w administracji Baracka Obamy. Joe Biden, który zostanie 46. prezydentem USA zapowiada powrót do Porozumienia Paryskiego i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Joe Biden w swoim programie wyborczym zapowiadał realizację planu gospodarczego wartego dwa biliony dolarów, który ma pomóc osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku. Do 2035 roku elektryczność w USA ma pochodzić z innych źródeł niż węgiel. Biden obiecuje powrót do Porozumienia Paryskiego, które ustępujący ze stanowiska Donald Trump wypowiedział w ubiegłym roku.

4 listopada 2020, przez decyzję Trumpa, Stany Zjednoczone wystąpiły z Porozumienia.

“Biden chce powrotu do ustaleń z Paryża, ale też obiecuje zerowe emisje do 2050, skupiając się jednak na bardziej agresywnych celach do 2030 roku. Nie tylko dla USA, ale też przekonując Chiny i innych emitentów do opracowania ambitnych celów kliamtycznych” – skomentował w „Guardianie” Paul Bledsoe, który doradzał w sprawach klimatu byłemu prezydentowi Billowi Clintonowi. „To dopiero początek tego, co zapowiada się na niezwykle ambitny międzynarodowy program klimatyczny Bidena, próbujący nadrobić czas za stracone lata Trumpa i zapobiec destabilizacji klimatu” – dodał.

„W Porozumienie Paryskim nie chodzi już tylko o porozumienie. Chodzi o zwiększanie ambicji klimatycznych kolejnych krajów” – mówi Nathaniel Keohane z Environmental Defense Fund. „Powrót USA do gry, zamiast przyglądania się jej z boku, jest niezwykle istotny” dodał.

Planowane przez Bidena „zielone wyjście” z kryzysu związanego z COVID-19, zmniejszą emisje w USA w ciągu najbliższych 30 lat o około 75 gigaton dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Obliczenia przeprowadzone przez Climate Action Tracker pokazują, że ta redukcja wystarczyłaby, aby uniknąć wzrostu temperatury o około 0,1°C do 2100 r.


„Każdy, kto choć trochę przejmuje się klimatem, odetchnął z ulgą, kiedy stało się jasne, że Trump przegrywa” – mówi Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. „Jednak przed nowym prezydentem i demokratami trudna droga. Mogą poprawić zdemolowane regulacje środowiskowe, zmienić sposób zarządzania kluczowymi agencjami, poprzez postawienie na ich czele pro-klimatycznych szefów” – dodaje. Jak zaznacza, Biden będzie musiał odbudować zaufanie społeczności międzynarodowej i pokazać, że na klimacie naprawdę mu zależy – a nie tylko, że jest w tym obszarze lepszy od poprzednika.

„Ameryka trawiona kryzysem zdrowotnym, społecznym i politycznym zyskuje szansę pokazania światu, że dbałość o środowisko, klimat i gospodarkę mogą iść w parze” – komentuje dr Paulina Sobiesiak-Penszko, Kierowniczka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Kryzysu Klimatycznego w Instytucie Spraw Publicznych.

Joe Biden jeszcze w trakcie kampanii zapowiedział, że podpisze Porozumienie pierwszego dnia swojej kadencji. Potwierdził to również po ogłoszeniu wygranej. Do Białego Domu wprowadzi się 20 stycznia 2021.

Zdjęcie: Matt Smith Photographer/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.