Udostępnij

Polski Alarm Smogowy nagrodzony Zielonym Orłem „Rzeczpospolitej”

27.11.2020

PAS otrzymał nagrodę Zielonego Orła w kategorii „Organizacje Ekologiczne”, w której nagrody przyznaje się dla organizacji, które nie tylko sygnalizują problemy, ale również starają się przedstawiać konkretne rozwiązania.

Podczas gali zorganizowanej 27 listopada 2020 r. redakcja „Rzeczpospolitej” przyznała nagrody Zielonego Orła firmom, samorządom, organizacjom pozarządowym i wyjątkowym osobom, które przysłużyły się klimatowi. Kandydatury do wszystkich kategorii tej nagrody zgłaszali dziennikarze Rzeczpospolitej oraz członkowie Kapituły.

Zielony Orzeł – Kategoria Organizacje Ekologiczne

Pierwsze miejsce – przyznano Koalicji Klimatycznej
Drugie miejsce – przyznano fundacji Rozwój TAK – odkrywki NIE
Trzecie miejsce – przyznano Polskiemu Alarmowi Smogowemu

To jest nagroda dla wszystkich działaczy PAS – powiedział podczas gali Andrzej Guła, lider PAS – Wygramy walkę o czyste powietrze, gdy wszyscy będziemy domagać się podstawowego prawa jakim jest życie w czystym środowisku.

Zielonego Orła w Kategorii „Samorządy” otrzymało miasto Kraków, między innymi za walkę z zanieczyszczeniem Powietrza.

Zielonego Orła w Kategorii „Technologie” otrzymała firma Airly, monitorująca jakość powietrza

Nad tegorocznymi wynikami czuwała kapituła w składzie:
• Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”
• Daria Kulczycka, doradca zarządu, Konfederacja Lewiatan
• Michał Niewiadomski, redaktor dziennika „Rzeczpospolita”, przewodniczący kapituły Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej”
• profesor Maciej Nowicki, były minister środowiska
• doktor Wiesław Rozłucki, prezes zarządu Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów
• Maciej Sadowski, prezes fundacji Startup Hub Poland
• Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.