Udostępnij

Szlak rowerowy o długości 6 tys. km połączy obydwa wybrzeża USA

07.01.2021

W Stanach Zjednoczonych powstaje szlak rowerowy, który połączy obydwa wybrzeża kraju. Liczącą 6 tysięcy kilometrów trasą będzie można przejechać ze stolicy USA Waszyngtonu do stanu Waszyngton, który leży nad Pacyfikiem. Fundacja zajmująca się projektem deklaruje, że szlak jest gotowy w ponad 50 proc., a jego rozbudowy nie spowolniła pandemia COVID-19.

Szlak Great American Rail-Trail to inicjatywa zapoczątkowana wiosną 2019 roku, która w przyszłości pozwolić ma na połączenie obydwu wybrzeży Stanów Zjednoczonych trasą rowerową. Szlak, powstający na bazie wcześniej istniejących połączeń, będzie liczyć w sumie 6 tys. kilometrów i przetnie 12 stanów USA. Inicjatorzy projektu planują powstanie 95 połączeń pomiędzy 145 już istniejącymi szlakami.

Czytaj także: Krakowianie w pandemii przesiedli się na rowery. W komunikacji miejskiej coraz większe pustki

Budowę brakujących odcinków szlaku koordynuje organizacja Rail-to-Trails Conservancy (RTC). Obecnie jest on gotowy w ok. 53 %. Od maja 2019, kiedy zainicjowano projekt, do użytku oddano blisko 80 kilometrów trasy. Obecnie trwają prace na odcinkach liczących ok. 130 kilometrów.

Na trwające i planowane prace zabezpieczono blisko 18,5 miliona dolarów. Środki pochodzą ze wsparcia organizacji non-profit, instytucji publicznych oraz od prywatnych darczyńców.

Sprawdź także: Rowery przeciw pandemii. Pierwszy odcinek cyklu Miasto odNowa

„Miniony rok pokazał, jak ważne dla kraju są projekty, takie jak Great American Rail-Trail. Dla milionów ludzi wyjazd na szlaki rowerowe był sposobem na [psychiczne – przyp. red.] poradzenie sobie z pandemią ”- powiedział Ryan Chao, prezes RTC, w rozmowie z portalem World Economic Forum.

„Ponieważ trasa łączy wiele miast, regionów i stanów, infrastruktura ta służy jako kręgosłup, łączący lokalne społeczności wokół śmiałej, ambitnej i znaczącej wizji” – podkreśla Chao.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Monkey Business Images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.