Udostępnij

Na Kaszubach ktoś podciął drzewa przy drogach, powodując zagrożenie. Strażacy musieli je wyciąć

10.01.2021

Nieznany sprawca lub sprawcy dokonali podcięć ponad 20 drzew rosnących przy drogach wojewódzkich 211 i 214 w woj. pomorskim. Jedno z drzew runęło tuż przed pojazdem, niemal doprowadzając do tragedii. W ostatnich dniach z podobnym zagrożeniem zmagali się strażacy przy pobliskiej trasie Puzdrowo-Tucholino, gdzie ucierpiało 7 drzew. „Ponacinane” drzewa musiały zostać usunięte przez strażaków.

Jak czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, w czwartek po godz. 22.00 na trasie Kawle – Dolina Jadwigi zauważone zostało przewrócone drzewo. Na miejscu ustalono, że przyczyną problemy było… umyślne nacięcie, najprawdopodobniej za pomocą piły mechanicznej. Jak się okazało, podobne ślady nosiły także inne drzew w okolicy. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarzały dla uczestników ruchu drogowego, zostały one usunięte przez strażaków.

Jak poinformowała lokalna policja w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin, jedno z drzew spadło tuż przed pojazdem. Na szczęście żaden z kierowców nie został poszkodowany. Co innego drzewa, które z powodu czyjejś fantazji musiały zostać wycięte. Sprawcom grozi od 6 mies. do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Pożar 450-letniego dębu. Leśnicy podejrzewają, że to podpalenie

Policja poszukuje świadków. O pomoc proszone są osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach poruszały się na wspomnianych trasach, szczególnie jeśli posiadają kamery w pojazdach. [Więcej informacji, w tym numery kontaktowe, tutaj].

W piątek do podobnego odkrycia doszło przy trasie Puzdrowo-Tucholino, gdzie interweniowała m.in. straż pożarna z Nowej Karczmy. „Podciętych” zostało tam 7 drzew, które również musiały zostać usunięte ze względów bezpieczeństwa.

!!! UWAGA !!! !!! PILNE !!! !!! UDOSTĘPNIAJCIE !!! !!! POMÓŻMY ZŁAPAĆ SPRAWCÓW !!!2 / 2021W dniu dzisiejszym o…

Opublikowany przez OSP KSRG Nowa Karczma Piątek, 8 stycznia 2021

Strażacy w facebookowym poście zasugerowali, że przyczyną problemu może być niechęć do przydrożnych drzew, która jest podsycana przez media informujące o wypadkach drogowych.

Czytaj także: Prezydent Kenii zmienił przebieg autostrady, żeby uratować 100-letnie drzewo

„Może warto skończyć z nadawaniem tytułu do swojego artykułu 'przydrożne drzewo przyczyną kolejnego wypadku’ ?! Może znajdziecie jakiś inny pomysł na nabicie odsłon artykułu i oglądalności?!” – napisano w mediach społecznościwoych OSP KSRG Nowa Karczma. Podkreślono przy tym: „Dla jasności – nie określamy się czy jesteśmy za drzewami przy jezdni, czy przeciw. Nie o tym tu chcemy rozmawiać. Chcemy po prostu zapobiec tragedii, która przez takie zachowania jest tylko kwestią czasu.”

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rabsh

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.