Udostępnij

Półwysep helski bez samochodu. Samorządowcy chcą kolei plażowej i transportu wodnego

28.03.2021

Pomorskie samorządy będą zastanawiać się, jak odkorkować Półwysep Helski. Dziś turyści i mieszkańcy mogą tam dojechać na Hel pociągiem lub wąską drogą nr 216. W przyszłości podróżni mają zyskać alternatywę.

Przedstawiciele nadmorskich gmin pracują nad nowymi rozwiązaniami w ramach międzynarodowego projektu RiConnect. Zespoły robocze chcą sprawdzić, w jaki sposób można zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających na Hel. Dzięki sprawnemu transportowi odetchnąć mają turyści, ale i mieszkańcy, którzy co lato mają spore problemy z wyjazdem ze swoich miejscowości. W przyszłości będą mogli skorzystać z nowych środków transportu.

– W ramach projektu powstaje plan mobilności dla Półwyspu Helskiego. Chcemy znaleźć najlepsze alternatywy dla komunikacji samochodowej, wykorzystać już istniejące zasoby i tak je rozwinąć, aby dotarcie na Półwysep Helski i podróżowanie po nim było przyjazne dla mieszkańców, turystów i środowiska – komentuje Karolina Orcholska z biura Obszaru Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot.

Co może w tym pomóc? Mówi się między innymi o uruchomieniu tak zwanej „szybkiej kolei plażowej” wzorowanej na trójmiejskich liniach SKM. Samorządowcy wspominają również o transporcie wodnym i carsharingu aut elektrycznych. Nad nowymi rozwiązaniami pracują z nimi organizacje turystyczne. W dalszej kolejności w ich opracowywanie włączą się również przewoźnicy transportu zbiorowego i mieszkańcy.

Czytaj również: Raport: Co oczyszcza polskie powietrze – ludzie czy pogoda?

– Podstawą tworzenia dobrych rozwiązań jest wykorzystanie potencjału lokalnej społeczności. To mieszkańcy wiedzą najlepiej, co w ich otoczeniu trzeba zmienić. Dlatego zaangażowanie ich w tworzenie planu mobilności dla Półwyspu Helskiego jest kluczowe.

Prace nad przyszłością transportu na Hel mają potrwać do połowy 2022 roku. Podobne plany w ramach projektu RiConnect powstają między innymi w Amsteramie, Barcelonie i Porto.

Źródło zdjęcia: katatonia82 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.