Należąca do Billa Gatesa TerraPower oraz PacifiCorp, która jest własnością funduszu inwestycyjnego Warrena Buffetta, zbudują wspólnie małą elektrownie jądrową Natrium. Miejscem budowy będzie teren wyłączanej elektrowni węglowej. To symboliczny wybór.
Symboliczny jest także wybór stanu, w którym powstanie elektrownia. Zdecydowano się bowiem na Wyoming – stan najbardziej uzależniony od węgla. Dokładną lokalizację strony podadzą do końca roku.
Planowana elektrownia ma być projektem pokazowym, demonstrującym możliwości technologii Natrium i opierać się o mały reaktor nowego typu. Ten ma zapewniać 345 megawatów energii z możliwością podnoszenia produkcji w chwilach większego zapotrzebowania do 500 megawatów. W takim trybie będzie mogła pracować blisko 5,5 godziny. Energia, którą wytworzy ma – zgodnie z zapowiedziami – pozwolić na zasilenie 400 tysięcy domów. Gates podkreślał, że technologia opracowana przez jego firmę z pewnością zmieni zasady gry, która rządzi dziś branżą energetyczną.
Przewidywany koszt demonstracyjnego projektu to około 1 miliard dolarów. Finansowanie części prac badawczych i rozwojowych zapewnią rządowe dotacje.
Natrium ścieżką do dekarbonizacji
Informując o projekcie, podkreślono możliwości energetyki jądrowej, kiedy chodzi o zapobieganie zmianom klimatu. Uwagę zwracał na to m.in. gubernator Wyoming Mark Gordon, który mówił: „To dla nas najszybsza i najpewniejsza ścieżka do dekarbonizacji”. Podkreślał też, że energetyka jądrowa ma być nową podstawą energetyki stanu, który od kilku lat jest ostro krytykowany za to, jak mocno trzyma się węgla.
Budowa projektu demonstrującego możliwości Natrium ma potrwać około siedmiu lat. Sama elektrownia, jak zapewniano, zapewni kilkaset miejsc pracy.
Krytycy rozwiązania – podkreślał to m.in. the Guardian – zwracają przede wszystkim uwagę na zagrożenia związane z energetyką jądrową. W tym i to, że rozbudowa sieci małych elektrowni jądrowych może spowodować, że te oraz ich łańcuchy dostaw staną się łatwym celem dla terrorystów.
TerraPower to firma, którą Bill Gates założył 15 lat temu. Zajmuje się pracą nad innowacjami związanymi z energetyką jądrową. Technologia Natrium jest jednym z jej kluczowym projektów.
Fot. Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock.com / mark reinstein / Shutterstock.com.