Udostępnij

Gates i Buffett zbudują małą elektrownię jądrową. Zastąpi węglową

08.06.2021

Należąca do Billa Gatesa TerraPower oraz PacifiCorp, która jest własnością funduszu inwestycyjnego Warrena Buffetta, zbudują wspólnie małą elektrownie jądrową Natrium. Miejscem budowy będzie teren wyłączanej elektrowni węglowej. To symboliczny wybór.

Symboliczny jest także wybór stanu, w którym powstanie elektrownia. Zdecydowano się bowiem na Wyoming – stan najbardziej uzależniony od węgla. Dokładną lokalizację strony podadzą do końca roku.

Planowana elektrownia ma być projektem pokazowym, demonstrującym możliwości technologii Natrium i opierać się o mały reaktor nowego typu. Ten ma zapewniać 345 megawatów energii z możliwością podnoszenia produkcji w chwilach większego zapotrzebowania do 500 megawatów. W takim trybie będzie mogła pracować blisko 5,5 godziny. Energia, którą wytworzy ma – zgodnie z zapowiedziami – pozwolić na zasilenie 400 tysięcy domów. Gates podkreślał, że technologia opracowana przez jego firmę z pewnością zmieni zasady gry, która rządzi dziś branżą energetyczną.

Przewidywany koszt demonstracyjnego projektu to około 1 miliard dolarów. Finansowanie części prac badawczych i rozwojowych zapewnią rządowe dotacje.

Natrium ścieżką do dekarbonizacji

Informując o projekcie, podkreślono możliwości energetyki jądrowej, kiedy chodzi o zapobieganie zmianom klimatu. Uwagę zwracał na to m.in. gubernator Wyoming Mark Gordon, który mówił: „To dla nas najszybsza i najpewniejsza ścieżka do dekarbonizacji”. Podkreślał też, że energetyka jądrowa ma być nową podstawą energetyki stanu, który od kilku lat jest ostro krytykowany za to, jak mocno trzyma się węgla.

Budowa projektu demonstrującego możliwości Natrium ma potrwać około siedmiu lat. Sama elektrownia, jak zapewniano, zapewni kilkaset miejsc pracy.

Krytycy rozwiązania – podkreślał to m.in. the Guardian – zwracają przede wszystkim uwagę na zagrożenia związane z energetyką jądrową. W tym i to, że rozbudowa sieci małych elektrowni jądrowych może spowodować, że te oraz ich łańcuchy dostaw staną się łatwym celem dla terrorystów.

TerraPower to firma, którą Bill Gates założył 15 lat temu. Zajmuje się pracą nad innowacjami związanymi z energetyką jądrową. Technologia Natrium jest jednym z jej kluczowym projektów.

Fot. Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock.com / mark reinstein / Shutterstock.com.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.