Udostępnij

„Ludzie chętni, by coś zmienić, otrzymają pomoc”. Rusza Akademia Alarmów Smogowych

10.06.2021

Powietrze w Polsce nie będzie czyste, jeżeli nie zaangażują się w to lokalne społeczności. Jasno pokazują to miejsca, takie jak np. Kraków, Skawina i Rybnik, w których udało się zrobić dużo” – mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego. „Dlatego uruchamiamy Akademię Alarmów Smogowych, w której ludzie chętni, by coś zmienić, otrzymają konieczną pomoc” – dodaje.

Akademia Alarmów Smogowych będzie miejscem, w którym osoby chcące działać w sprawie czystego powietrza znajdą wszystkie narzędzia, które są do tego potrzebne. Stoi za nią Polski Alarm Smogowy, który już dziś skupia kilkadziesiąt inicjatyw z całego kraju. „Żeby dokonać realnej zmiany potrzebne jest zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego. To buduje się przede wszystkim wspólną pracą i dawaniem sobie tego, co najlepsze. Trafia do nas wiele osób, które mają mnóstwo energii i inicjatywy do działania, ale potrzebują nieco wiedzy i 'know how’. Do tej pory odpowiadaliśmy na te potrzeby 'ad hoc’. Akademia Alarmów Smogowych pozwoli nam robić to o wiele sprawniej”przekonuje Lutomska. Wskazuje również, że Akademia będzie zapewniać między innymi pomoc prawną. Bywa ona niezbędna na przykład w relacjach z samorządami lub przedsiębiorstwami, które zatruwają okolice.

Porady prawne dla Akademii Alarmów Smogowych

Porady zapewni Fundacja Frank Bold, która specjalizuje się w sprawach środowiskowych i dała się poznać między innymi z pierwszej sprawy, w której pozwano Polskę za smog. Powodem w tej sprawie był Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego. „Działania takich ludzi, którzy próbują zmienić coś w swoim otoczeniu i często robią to wielkim kosztem, zasługują na każde wsparcie. Ale są też ogromnym źródłem wiedzy i inspiracji dla innych. Dlatego kluczowym elementem działania Akademii Alarmów Smogowych będzie wymiana doświadczeń i wiedzy” przekonuje Lutomska.

„Dla mnie najcenniejszą rzeczą w byciu częścią sieci alarmów smogowych jest to, że w razie wątpliwości i sytuacji kryzysowych zawsze mogę zadzwonić do kogoś, skonsultować się, znaleźć pomoc. W działania, których celem jest czyste powietrze, jest zaangażowana cała masa ludzi. Połączył nas cel, ale teraz to już są przyjaciele. To daje mnóstwo kontaktów z osobami, które pomogą w każdym momencie. Takie rzeczy są bezcenne. My zyskaliśmy wiele rozwiązań i pomysłów na działania, których sami byśmy nie wymyślili”opowiada Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Szkolenia, kontakty, wsparcie

Na liście planowanych działań wymienia też szkolenia, spotkania, dostęp do tworzonej od lat bazy wiedzy i kontaktów z innymi osobami, które zajmują się sprawą w różnych miejscach w całej Polsce i w związku z tym natknęły się na różne problemy. „Z doświadczenia wiem, że kluczowa będzie możliwość współpracy ludzi z różnych miejscowości w jednym regionie. Stykają się oni z tymi samymi problemami, ale działania niekiedy muszą podejmować oddzielnie. A powietrze nie zna granic administracyjnych” – zauważyła na konferencji inaugurującej działanie Akademii Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Akademia jest otwarta dla członków lokalnych alarmów smogowych. Mogą się zgłosić również osoby, które chcą zadbać o czyste powietrze i włączyć się do sieci Polskiego Alarmu Smogowego. Takie osoby mogą pisać na adres akademia@polskialarmsmogowy.pl, a szczegóły znaleźć na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Partnerami projektu jest Fundacja Frank Bold oraz Województwo Małopolskie.

Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Autor zdjęcia: Tomasz Wiech

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.