Udostępnij

Padł europejski rekord temperatury! „Lucyfer” przyniósł 48,8 stopni Celsjusza

11.08.2021

W Syrakuzach na Sycylii zarejestrowano dziś 48,8 stopni Celsjusza. Jeżeli wstępne odczyty zostaną potwierdzone, to będzie to oznaczać nowy europejski rekord temperatury. Wcześniejszy należał do Aten, gdzie w lipcu 1977 roku zarejestrowano 48 stopni Celsjusza.

O odczytach poinformował dziennik Corriere della Sera, który powołuje się na dane Sycylijskiego Instytutu Agrometeorologicznego. Komentatorzy wskazują, że obecny rekord nie ma szans przetrwać tylu lat, co poprzedni. Wszystko za sprawą fali upałów przyniesionej przez antycyklon, który Włosi ochrzcili „Lucyfer”. Ten doskwiera właśnie mieszkańcom południa kontynentu, przez co wiele krajów rejestruje bardzo wysokie temperatury.

Czytaj też: David Attenborough: Jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu!

Na to, że nowy europejski rekord temperatury ma niewielką szansę utrzymać się równie długo jak poprzedni, wskazują klimatolodzy, którzy zwracają uwagę na ocieplanie się klimatu. Ale mówił też o tym między innymi meteorolog Scott Duncan, który komentował rekord dla brytyjskiego dziennika „The Independent”. Mówił, że „Lucyfer” dopiero się rozwija i w najbliższych dniach może dotrzeć dalej na zachód i północ kontynentu. – Kolejne rekordy są nie do uniknięcia. – powiedział.

Upały mają być odczuwalne w Rzymie i innych włoskich miastach. Dlatego też w sporej części Włoch ogłoszono już „czerwony” alert pogodowy.

Rekord z 1977 roku z Aten jest oficjalnie uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną, choć są fachowcy, którzy poddają go w wątpliwość. Nowy musi dopiero zostać oficjalnie potwierdzony, by zostać uznany przez tę międzyrządową organizację.

Zmian klimatu będzie więcej

Sycylia i Kalabria mierzą się aktualnie, podobnie jak inne kraje z basenu Morza Śródziemnego, z pożarami lasów. Dziś walczyły tam z nimi ponad 3000 strażaków.

Eksperci od dawna ostrzegają, że zmiany klimatu będą powodować coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Fale upałów są jedną z nich.

Czytaj również: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą

Fot. Pożar lasu na Sycylii. Zdjęcie zrobiono 1. sierpnia 2021 roku. Alessio Tricani / Shutterstock.com

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.