Udostępnij

Klimat. Występowanie ekstremalnych ulew, jak niedawno w Niemczech, bardziej prawdopodobne

27.08.2021

Eksperci zajmujący się skutkami zmian klimatycznych oceniają, że wraz z ociepleniem planety występowanie zdarzeń, takich jak niedawne intensywne opady w Europie Zachodniej, stało się bardziej prawdopodobne. Deszcze, które w lipcu nawiedziły m.in. Niemcy, spowodowały powodzie i przyczyniły się do śmierci ponad 220 osób. W cieplejszym klimacie tego typu kataklizmów może być więcej.

Grupa badaczy z organizacji World Weather Attribution przeprowadziła analizę dotyczącą występowania ekstremalnie intensywnych opadów deszczów. To z powodu tego rodzaju zjawiska doszło do powodzi w Niemczech, Belgii i Holandii w lipcu tego roku. W ich wyniku życie straciło ponad 220 osób.

W projekcie udział wzięli naukowcy z Niemiec, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Luksemburga, USA i Wielkiej Brytanii.  Podjęto się oceny tego, jak postępujące zmiany klimatyczne wpłynęły na opady w dwóch regionach, które ucierpiały najbardziej. Analiza objęta także sytuację na większym obszarze Niemiec, Holandii i Belgii.

Analiza wykazała, że w większym regionie – od północnych Alp po Holandię – tego typu ekstremalne zdarzenia występowały historycznie raz na 400 lat. W związku z aktualnym ociepleniem planety – a więc wzrostem średnich temperatur powietrza o 1,2 st. Celsjusza względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej- wystąpienie niebezpiecznie silnych opadów deszczu już jest bardziej prawdopodobne. Według WWA ryzyko ich pojawienia się w Niemczech, Belgii i Holandii jest od 1,2 do 9 razy wyższe niż dawniej.

„Trudno jest analizować wpływ zmian klimatu na ulewne deszcze na bardzo lokalnych poziomach, ale byliśmy w stanie wykazać, że w Europie Zachodniej emisje gazów cieplarnianych zwiększyły prawdopodobieństwo takich wydarzeń” – powiedziała dr Sjoukje Philip, klimatolog związana z WWA, cytowana przez BBC.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Dalsze ocieplenie – większa intensywność opadów

Opady, których doświadczono w niemieckim Ahr nad rzeką oraz na belgijskim odcinku rzeki Moza, były ponadto bezprecedensowe, jeśli chodzi o intensywność. W raporcie WWA oceniono, że pobite zostały historyczne rekordy opadów. Na skalę kataklizmu złożyły się bardzo intensywne opady deszczu, trwające 1-2 dni, a także wilgotne warunki jeszcze przed zdarzeniem oraz lokalne czynniki hydrologiczne.

Raport WWA dowodzi nie tylko, że w cieplejszym klimacie ekstremalne opady w regionie Niemiec, Belgii i Holandii mogą występować częściej. Gdy już do nich dojdzie, będą bardziej dotkliwe. W warunkach aktualnych, czyli ocieplenia o 1,2 st. Celsjusza, ekstremalne opady są o 3-19% intensywniejsze niż przed rewolucją przemysłową. Wzrost dotyczy zarówno zdarzeń jedno-, jak i dwudniowych.

Czytaj także: Czy walcząc ze smogiem powstrzymamy zmiany klimatu?

W przypadki dalszego wzrostu średnich temperatur na planecie intensywność takich zjawisk będzie jeszcze wyższa. Co może nastąpić w przypadku przekroczenia bariery 2 st. Celsjusza? Przeanalizowane modele statystyczne wskazują, że intensywność ekstremalnych opadów w Niemczech, Belgii i Holandii wzrośnie wówczas o kolejne 0,8-6 pkt procentowych.

„Te powodzie pokazały nam, że nawet kraje rozwinięte nie są bezpieczne od poważnych skutków ekstremalnych zdarzeń pogodowych” – powiedziała dr Friederike Otto z Oxford University, cytowana przez ABC News. „To pilne globalne wyzwanie i musimy się nim zająć. Nauka jest jasna w tym zakresie i jest tak od lat” – podkreśla Otto.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/M. Volk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.