Udostępnij

Świat czeka na „Porozumienie Paryskie dla dzikiej przyrody”. Dyskusję przesunięto już trzeci raz

07.09.2021

Po pandemicznej przerwie przedstawiciele rządów z całego świata znów mają debatować nad kryzysem klimatyczno-ekologicznym. Przed najważniejszym klimatycznym szczytem COP26 odbędzie się wirtualna część COP15 (Conference of Parties 15). Uczestnicy będą mówili o bioróżnorodności, dzikiej przyrodzie i sposobach powstrzymania kolejnego wielkiego wymierania. Osobiście delegaci spotkają się jednak najwcześniej w kwietniu 2022 roku – już po zaplanowanym na listopad COP26. Dopiero wtedy mogą zapaść konkretne decyzje.

Zjawisko szóstego wielkiego wymierania jest coraz częściej zauważane przez badaczy i działaczy ekologicznych. Od poprzednich pięciu różni się jednym zasadniczym elementem – wpływem człowieka, który zubaża różnorodność biologiczną planety. Dzieje się tak między innymi przez polowania i spowodowane przez naszą działalność ocieplanie się atmosfery. Nie bez znaczenia jest też zanieczyszczenie, które wpływa na zamieranie kolejnych obszarów. Jednym z nich jest Morze Bałtyckie. Znajdująca się tam „martwa strefa” według Fundacji WWF w ciągu następnych 100 lat urośnie 10-krotnie przez nadmierny odpływ azotu i fosforu do wód. Ta sama organizacja w swoim raporcie wykazała, że między 1970 a 2016 rokiem liczebność kręgowców spadła o 68 proc.

COP15 – przeciwdziałanie pandemiom i wielkie porozumienie dla przyrody

Między innymi tymi problemami będą zajmować się delegaci na konferencji COP15. Wydarzenie ma dotyczyć również pandemii COVID-19 i zagrożeń związanymi z ingerencją człowieka w dziką przyrodę. Według jednej z hipotez nowy koronawirus przeniósł się na człowieka z łuskowca (nazywanego także pangolinem). Mięso zagrożonych, mrówkożernych ssaków jest nadal spożywane w niektórych azjatyckich krajach. Naukowcy i przedstawiciele rządów krajów zrzeszonych w ONZ za jeden z priorytetów COP15 uważają właśnie temat chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi.

Czytaj również: Pustynia Błędowska zagrożona? Mieszkańcy chcą korekty planowanej obwodnicy

Między innymi dlatego część krajów postuluje uchwalenie „Porozumienia Paryskiego dla przyrody”. Przypomnijmy: w 2016 roku 195 krajów ONZ zobowiązało się do ograniczenia globalnego ocieplenia. Ostatecznie powinno się ono zatrzymać na poziomie „dobrze poniżej” 2 stopni Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej. Na COP15 o podpisanie nowego dokumentu dotyczącego bioróżnorodności zabiegać ma ponad 50 krajów tak zwanej „Koalicji Wysokich Ambicji”. Grupa państw z sześciu kontynentów pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Francji chce nią objąć 30 proc. całej powierzchni lądów i oceanów.

Ostateczne decyzje spóźnione o półtora roku

Projekt dokumentu w tej sprawie pojawił się już w lutym 2020 roku. Jego postulaty zawierają między innymi włączenie społeczeństw do konsultowania decyzji dotyczących fauny i flory czy wdrożenie nowych, ostrzejszych regulacji handlu dzikimi zwierzętami. Debatę na jego temat opóźniono już dwukrotnie, a część z bezpośrednimi spotkaniami – już po raz trzeci. Pierwotnie szczyt COP15 miał być zorganizowany w październiku 2020 roku. Ostatecznie organizatorzy zdecydowali się na podzielenie wydarzenia na część wirtualną i serię sesji z osobistą obecnością delegatów w chińskim Kunming. Możliwe, że przedstawiciele poszczególnych państw zgodzą się zaktualizować tekst porozumienia, który zdążył się mocno zestarzeć. Chodzi między innymi o wątki związane z pandemią COVID-19.

Źródło zdjęcia: Afief Budi Kusuma / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.