Udostępnij

Jest porozumienie dla energii z morskiego wiatru. Farmy na lądzie nadal blokowane

17.09.2021

Umowa rządu z uczelniami i biznesem ma ruszyć inwestycje warte 130 mld złotych. Umożliwi to porozumienie sektorowe dla morskich farm wiatrowych. Wiatraki ustawione na morzu mają w przyszłości być jednym z filarów polskiej energetyki.

Morski wiatr ma napędzać polską energetykę jeszcze w tej dekadzie. Według planów rządu z „Polityki energetycznej Polski” (PEP2040) w ciągu dziewięciu lat moce zainstalowane na Bałtyku mają osiągnąć 5,9 gigawata (GW). Dla porównania największa polska elektrownia w Bełchatowie osiąga 5,1 GW. Do 2040 roku morskie elektrownie wiatrowe mają oferować już 11 GW mocy.

130 mld inwestycji w energię wiatrową

Porozumienie sektorowe dla morskich farm wiatrowych ma ułatwić inwestowanie w to źródło energii. Zakłada zacieśnienie współpracy między dwunastoma ministerstwami (oprócz resortu klimatu chodzi między innymi o Ministerstwo Obrony czy Infrastruktury), naukowcami i organizacjami branżowymi. Pod porozumieniem podpisały się Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

„Warte ponad 130 mld złotych inwestycje w morskie farmy wiatrowe to kolejne wielkie projekty z udziałem państwa, które będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. To realne pieniądze, które trafią do Polaków, do polskich przedsiębiorców, stoczni i przemysłu, a także pozwolą na stworzenie kilkudziesięciu tysięcy nowych miejsc pracy” – podkreślał w liście do sygnatariuszy porozumienia premier Mateusz Morawiecki.

Rządowi przedstawiciele przyznawali, że dokument był inspirowany podobnym rozwiązaniem przyjętym już w Wielkiej Brytanii. Polskie porozumienie zakłada maksymalny udział krajowych firm w budowie farm i potrzebnych do ich budowy urządzeń. Terminal instalacyjny ma powstać w Gdyni – stamtąd będą wypływać elementy potrzebne do budowy farm wiatrowych. Inwestować w nie chcą między innymi państwowe spółki energetyczne Orlen i PGE. W ich powstawanie ma zaangażować się jednak o wiele więcej przedsiębiorstw.

Czytaj również: Recykling fotowoltaiki skuteczny prawie w 100 proc. Obiecuje to polska firma we współpracy z AGH

„Już dzisiaj polski łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych obejmuje ponad 400 firm. Pod porozumieniem sektorowym podpisało się ponad 120 podmiotów, w tym Spółki z udziałem Skarbu Państwa. To olbrzymi potencjał, który chcemy wspólnie wykorzystać” – mówił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Porozumienie dla morskich farm wiatrowych nie odmraża budowy wiatraków na lądzie

Jednocześnie rząd nadal wstrzymuje inwestycje wiatrowe na lądzie. Efekt mrożący tworzy tak zwana „ustawa 10H”. Obowiązujące prawo wyklucza z powstawania farm wiatrowych olbrzymią większość Polski. W jej myśl farma musi być oddalona od zabudowań i terenów cennych przyrodniczo o odległość równą dziesięciokrotności wysokości wiatraków. W praktyce dystans ten musi więc wynosić przynajmniej 1,5 km. Oznacza to, że elektrownie wiatrowe można budować na obszarze mniejszym niż jedna dziesiąta powierzchni Polski. W rzeczywistości tylko na niewielkiej części tego terenu wieje na tyle mocno, by wiatraki mogły produkować prąd.

W rządzie trwają prace nad poluzowaniem restrykcyjnych przepisów. Mówił o tym między innymi Przemysław Hofman z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, cytowany przez portal Energetyka24. Zapowiedział on utrzymanie zasady 10H z możliwością stosowania wyjątków. Według planów gminy mają mieć możliwość wyznaczania obszarów, gdzie stawianie wiatraków będzie dozwolone – z zachowaniem odległości 500 metrów od zabudowań.

Źródło zdjęcia: dragancfm / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.