Udostępnij

Wysokie zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną. Dane z PIT robią wrażenie

29.09.2021

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną w rozliczeniach PIT za 2020 rok było ponad dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Łącznie z rozwiązania skorzystało 451 tys. podatników, którzy odliczyli w ramach niego 7,5 miliarda złotych. Ulga dotyczy wydatków poniesionych w związku z wymianą źródła ciepła i termomodernizacją budynku.

Ulga termomodernizacyjna to wprowadzone trzy lata temu rozwiązanie, które służyć ma wsparciu inwestycji termomodernizacyjnych, obejmujących wymianę źródła ciepła i ocieplenie budynku. Dotyczy zakupu wybranych materiałów, urządzeń oraz usług. Skorzystać z niej mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga nie wyklucza przy tym pozyskiwania środków z programów rządowych czy samorządowych.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w rozliczeniach PIT za 2020 rok z ulgi skorzystało 451 tys. podatników. Razem odliczyli oni 7,5 miliarda złotych. Co ciekawe, rok wcześniej zainteresowanie było znacznie niższe. Wówczas ulga pozwoliła wesprzeć przedsięwzięcia termomodernizacyjne w przypadku 214 tys. podatników, obejmując kwotę 3,2 miliarda złotych.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

Ulga termomodernizacyjna. Czego dotyczy?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy podatku dochodowego kosztów poniesionych w związku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Chodzi na przykład o:

  • wymianę źródła ciepła na nowe, np. pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, a także przyłącze do sieci ciepłowniczej czy gazowej,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • czy też usługę audytu energetycznego przed termomodernizacją.

Pełna lista materiałów, urządzeń i usług, których dotyczy ulga, dostępna jest TUTAJ.

Dla kogo i jak wysokie odliczenie?

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie skierowane do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Według definicji prawnej chodzi o „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”.

Czytaj także: “Smogowa Studniówka” w Katowicach. Pierwsi włodarze zapowiadają kary

Ulga obejmuje wydatki poniesione w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Są jednak drobne wyjątki obejmujące m.in. przedsięwzięcia rozciągnięte w czasie. O szczegółach można przeczytać na stronach rządowych.

Odliczyć można maksymalnie 53 tys. złotych, przy czym nie wyklucza to korzystania z dotacji np. w ramach programu Czyste Powietrze. Wydatki nie mogę się jednak wzajemnie pokrywać.

_

Zdjęcie: Shutterstock/A. Strode

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.