Udostępnij

Rusza druga odsłona Akademii Czystego Powietrza. Pierwsza dotarła do ćwierć miliona osób

23.01.2024

Z myślą o samorządach, które są najbliżej swoich mieszkańców przygotowano drugi cykl bezpłatnych webinariów #AkademiaCzystegoPowietrza2021. Przewodnik po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze” to przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, eko-doradców jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów. Na czwartki z programem „Czyste Powietrze” zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy. Pierwsze spotkanie już 16 września.

„Pierwsza, zeszłoroczna edycja Akademii Czystego Powietrza o uproszczonym programie „Czyste Powietrze”, dotychczas zainteresowała ok. 250 tys. osób. Co więcej: widownia naszego fachowego e-przewodnika, dostępnego nadal na stronie czystepowietrze.gov.pl, stale rośnie. Dlatego wspólnie z NFOŚiGW oraz PAS zdecydowaliśmy o kontynuacji szkoleń. Chcemy podczas nich dzielić się wiedzą i dobrymi praktykami. Będzie to czas również na rozmowę, jak możemy przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy” – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

 class=
Zaproszenie na pierwszy z cyklu webinarów

Ważna mobilizacja samorządów

„Pierwszy cykl Akademii adresowaliśmy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Tym razem chcemy mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania. Dlatego w Akademii będziemy wymieniać doświadczenia i rozmawiać o tym, jak skutecznie docierać z informacją o konieczności wymiany tzw. kopciuchów i jak sprawnie obsługiwać wnioskodawców „Czystego Powietrza” w gminnych punktach konsultacyjno-informacyjnych” – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

„Rola samorządów w programie „Czyste Powietrze” jest niezwykle istotna. Tylko dzięki dobrze działającej lokalnej sieci obsługi wnioskodawców mamy szansę, żeby dotrzeć w perspektywie roku 2029 do nawet trzech milionów gospodarstw domowych. A właśnie w tylu miejscach trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła. Wprowadzony system zachęt NFOŚiGW (zwrot dla jednostek samorządu terytorialnego części kosztów obsługi beneficjenta, premiowanie najbardziej aktywnych gmin), a także uchwały antysmogowe i obowiązek zarejestrowania źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas tegorocznej Akademii” – zapowiada lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

#AkademiaCzystegoPowietrza2021 z nowymi tematami

W cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2021 pojawią się także inne tematy, które nie były omawiane w pierwszej edycji. Będzie to choćby nowa ścieżka bankowa, czyli Kredyt Czyste Powietrze (dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego). Poruszone zostaną również kwestie dotyczące rozliczenia eko-inwestycji ujętej we wniosku o płatność. Będzie też mowa o innych aktywnościach uzupełniających program „Czyste Powietrze”, w tym np. program „Stop Smog”.

#AkademiaCzystegoPowietrza2021 startuje w czwartek, 16 września o godz. 10:00. Podczas pierwszego spotkania, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”. Skupią się między innymi na drugiej części programu dla mniej zamożnych, uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania. Nie zabraknie też wskazówek o tym, skąd czerpać wiedzę o programie. Uczestnicy dowiedzą się także, z jakich pomocnych narzędzi korzystać przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie. Aby wziąć udział w pierwszym webinarium należy zarejestrować się na stronie: https://app.livestorm.co/transmisjalive/czyste-powietrze (rejestracja daje możliwość zadawania pytań na czacie). Choć liczba miejsc jest ograniczona, to przewidziano także ogólnodostępną transmisję spotkania (bez możliwości zadawania pytań) na kanale NFOŚiGW na YouTube (youtube.com/user/nfosigw). Ponadto każde webinarium – tak jak pierwsza edycja Akademii – w ciągu tygodnia będzie dostępne do ponownego obejrzenia również na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji na każde kolejne webinarium publikowane będą m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych partnerów Akademii.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.