Udostępnij

Akcje Polskiego Alarmu Smogowego rozpoczną się w Dniu Czystego Powietrza i będą trwać przez cały tydzień

14.11.2016

Happeningi w przestrzeni miejskiej, spotkania z mieszkańcami, akcje edukacyjne w szkołach, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz apele skierowane do władz – akcje Polskiego Alarmu Smogowego rozpoczną się w Dniu Czystego Powietrza, 14 listopada, i trwać będą przez cały tydzień.

Mimo, że od poprzednich obchodów Dnia Czystego Powietrza świadomość społeczna dotycząca zanieczyszczenia powietrza znacznie wzrosła, wciąż pozostaje ono jednym z największych nierozwiązanych problemów środowiskowych w Polsce.

Wystarczy podać przykład z ostatnich dni: 7 listopada w Delhi odnotowano poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5 sięgający 700 ug/m3. Sytuację taką odnotowało większość światowych mediów jako urągającą standardom cywilizowanych krajów. Okazuje się, że zaledwie dzień później, 8 listopada, w podwarszawskim Legionowie poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2.5 pomiędzy godziną 21 i 22 sięgnął wartości 606 ug/m3. Następnego dnia, 9 listopada jeszcze poważniejszy incydent miał miejsce w Rybniku: o godzinie 22 poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 wynosił 693 ug/m3.

Postulaty Polskiego Alarmu Smogowego: wprowadzenie norm jakości węgla, miejskich stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe, obniżenia poziomów alarmowania o wysokich poziomach zanieczyszczeń i konieczności wprowadzania uchwał antysmogowych dla najbardziej zanieczyszczonych województw wciąż pozostają niespełnione.

W sensie budzenia świadomości społecznej jesteśmy dużo dalej niż jeszcze rok temu – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Niemniej dostrzegamy, że działania na poziomie legislacyjnym pozostają daleko w tyle za życzeniami obywateli. Pojawia się pewne zaangażowanie władz w rozwiązanie problemu, ale postęp prac jest zbyt powolny. Każdy rok to kolejne przedwczesne zgony wywołane zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego uważam, że akcje antysmogowe są potrzebne.

By zademonstrować, że zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko problemem południowych regionów kraju, na stronie Polskiego Alarmu Smogowego obejrzeć można interaktywną „Smogową mapę Polski”. Znajduje się na niej prawie 80 miejscowości z udokumentowanymi przypadkami zanieczyszczania powietrza. (Mapę zobaczyć można TUTAJ).

Mapa powstała ze zdjęć nadsyłanych przez internautów i aktywistów antysmogowych. Liczba fotografii ciągle rośnie. Po zakończeniu zbierania zdjęć mapa zostanie wydrukowana i wysłana do polskich parlamentarzystów.

Polski Alarm Smogowy to prawie 20 lokalnych inicjatyw społecznych zaangażowanych w walkę o czyste powietrze. Miasta, w których odbędą się działania Polskiego Alarmu Smogowego:
Zagłębie

19.11. – happeningi,

Sosnowiec – 9:00, Czeladź – 9:30, Będzin – 10:00 , Dąbrowa Górnicza – 10:30

Katowice

17.11 – warsztaty dla dzieci, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

18.11 – warsztaty dla dzieci, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

18.11 – happening pod Radiem Katowice

21.11 – warsztaty dla dzieci, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

Zakopane

12 i 13.11 – wystawa plakatów antysmogowych, park im. Piłsudskiego

15.11 – maraton pisania listów w szkołach podstawowych do osób palących śmieci

Kalwaria Zebrzydowska

14.11 – prelekcje dla uczniów, Zespół Szkół nr 1

Zabrze

14.11 – happening na Placu Wolności, godz. 15-16

Wrocław

14.11 – happening przy Pomniku Anonimowego Przechodnia (róg Świdnickiej i Piłsudskiego), godz. 12:00

Warszawa

14.11 – Wręczenie apelu o informowanie o zanieczyszczeniu powietrza w UM Warszawa, godz.12:00

Kraków

14.11 – spotkanie z dziennikarzami – prezentacja najnowszych badań analizujących czym ogrzewane są domy w Małopolsce, godz. 12, Księgarnia Bona, ul. Kanonicza

Rybnik

9.11 – Złożenie petycji o zmianę herbu Rybnika na ręce Przewodniczącego Rady Miasta, godz. 15.00

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.