Udostępnij

W Rybniku chcą, by policjanci mieli dodatkowy urlop za pracę w smogu

05.02.2019

Aktywiści z województwa Śląskiego chcą, by policjantom pracującym w smogu przysługiwał dodatkowy urlop. Argumentują, że funkcjonariusze mają do tego prawo, a na poparcie swojego apelu przytaczają postanowienia ogólnokrajowych przepisów.

Inicjatorem akcji jest były komentant miejski rybnickiej policji Zdzisław Kuczma, dziś działający w Rybnickim Alarmie Smogowym.  Jak piszą członkowie Alarmu, województwo śląskie jest regionem z najgorszym powietrzem w Polsce, a policjani pełniący patrole w miastach i przy drogach Górnego Śląska są narażeni na kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami. Chodzi między innymi o cząsteczki pyłów PM10 i PM2,5 oraz rakotwórczy benzo(a)piren.

W związku z narażeniem na ich działanie pracownicy policji powinni mieć prawo do dodatkowego urlopu – twierdzą działacze. „Stosownie do przepisu art. 84 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji Minister właściwy do spraw wewnętrznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić płatne urlopy dodatkowe w wymiarze do 13 dni roboczych dla policjantów, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia” – czytamy w piśmie skierowanym do Przewodniczącego NSZZ Solidarność Policjantów. Proszą, by władze związku zwróciły się do komendanta głównego, by ten doprowadził do zastosowania tego prawa w dni ze szczególnie uciążliwie zanieczyszczonym powietrzem.

Jak przytaczają autorzy apelu, mundurowi powinni liczyć na dziewięć lub trzynaście wolnych dni – w zależności od czasu narażenia na smog. Dłuższy urlop przysługiwałyby im, jeśli przez rok pracowaliby w warunkach zanieczyszczenia powietrza czterokrotnie po minimum 8 godzin lub przez łącznie 80 godzin w miesiącu. Każdy policjant powinien dostać dodatkowy urlop po roku służby w smogu. Nawet, jeśli w czasie wyjątkowo wysokich stężeń dostał maskę chroniącą jego płuca. Jak piszą inicjatorzy akcji, maski nie są do końca skuteczne, a poza tym zasłaniają twarz policjanta, co spotkało się z negatywną oceną mieszkańców wielu miast.

Problem w tym, że policja nie ma organu, który decydowałby o przyznawaniu policjantom urlopów. Dlatego twócy pisma chcą, by w jej strukturach powstały komisje rozstrzygające, czy występujące lokalnie zanieczyszczenie powietrza daje mundurowym prawo do dodatkowego wolnego.

Z cytowanych w piśmie danych wynika, że nie mieliby z jego uzyskaniem problemu. W Rybniku średnioroczne stężenia PM10 i PM2,5 przekraczają dopuszczalne normy. W mieście przez smog doszło nawet do zawieszenia lekcji w szkołach. Najgorzej jest jednak z benzoapirenem, którego poziom wynosi 1200 procent dopuszczalnego stężenia – to również wartość uśredniona dla jednego roku.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.