Udostępnij

W Rybniku chcą, by policjanci mieli dodatkowy urlop za pracę w smogu

05.02.2019

Aktywiści z województwa Śląskiego chcą, by policjantom pracującym w smogu przysługiwał dodatkowy urlop. Argumentują, że funkcjonariusze mają do tego prawo, a na poparcie swojego apelu przytaczają postanowienia ogólnokrajowych przepisów.

Inicjatorem akcji jest były komentant miejski rybnickiej policji Zdzisław Kuczma, dziś działający w Rybnickim Alarmie Smogowym.  Jak piszą członkowie Alarmu, województwo śląskie jest regionem z najgorszym powietrzem w Polsce, a policjani pełniący patrole w miastach i przy drogach Górnego Śląska są narażeni na kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami. Chodzi między innymi o cząsteczki pyłów PM10 i PM2,5 oraz rakotwórczy benzo(a)piren.

W związku z narażeniem na ich działanie pracownicy policji powinni mieć prawo do dodatkowego urlopu – twierdzą działacze. „Stosownie do przepisu art. 84 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji Minister właściwy do spraw wewnętrznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić płatne urlopy dodatkowe w wymiarze do 13 dni roboczych dla policjantów, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia” – czytamy w piśmie skierowanym do Przewodniczącego NSZZ Solidarność Policjantów. Proszą, by władze związku zwróciły się do komendanta głównego, by ten doprowadził do zastosowania tego prawa w dni ze szczególnie uciążliwie zanieczyszczonym powietrzem.

Jak przytaczają autorzy apelu, mundurowi powinni liczyć na dziewięć lub trzynaście wolnych dni – w zależności od czasu narażenia na smog. Dłuższy urlop przysługiwałyby im, jeśli przez rok pracowaliby w warunkach zanieczyszczenia powietrza czterokrotnie po minimum 8 godzin lub przez łącznie 80 godzin w miesiącu. Każdy policjant powinien dostać dodatkowy urlop po roku służby w smogu. Nawet, jeśli w czasie wyjątkowo wysokich stężeń dostał maskę chroniącą jego płuca. Jak piszą inicjatorzy akcji, maski nie są do końca skuteczne, a poza tym zasłaniają twarz policjanta, co spotkało się z negatywną oceną mieszkańców wielu miast.

Problem w tym, że policja nie ma organu, który decydowałby o przyznawaniu policjantom urlopów. Dlatego twócy pisma chcą, by w jej strukturach powstały komisje rozstrzygające, czy występujące lokalnie zanieczyszczenie powietrza daje mundurowym prawo do dodatkowego wolnego.

Z cytowanych w piśmie danych wynika, że nie mieliby z jego uzyskaniem problemu. W Rybniku średnioroczne stężenia PM10 i PM2,5 przekraczają dopuszczalne normy. W mieście przez smog doszło nawet do zawieszenia lekcji w szkołach. Najgorzej jest jednak z benzoapirenem, którego poziom wynosi 1200 procent dopuszczalnego stężenia – to również wartość uśredniona dla jednego roku.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.