Udostępnij

Aktywiści do Solorza-Żaka: „Węgiel zabija, ten wydobywany przez kopalnie odkrywkowe także!”

23.04.2020

Przedstawiciele organizacji ekologicznych napisali list do Zygmunta Solorza-Żaka, głównego akcjonariusza firmy ZE PAK S.A. i właściciela telewizji Polsat. Domagają się, żeby zrezygnował z planów utworzenia kolejnej odkrywki i stopniowo ograniczał działanie już istniejących.

– Pan Solorz-Żak ogłosił ostatnio, że chce, żeby jego wnuki żyły w czystym powietrzu. My trzymamy kciuki, żeby jego rodzina była zdrowa i nie musiała oddychać zanieczyszczeniami ani żyć w zniszczonym świecie. Ale jeśli mówiłby szczerze, to powinien w tym samym dniu wycofać się ze starań o odkrywkę Ościsłowo. Nie zrobił tego – mówił w wywiadzie ze SmogLabem Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze, nawiązując do programu „Czysta Polska”. Inicjatorem akcji jest właśnie Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz firmy ZE PAK, która zarządza zespołem elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz kopalniami odkrywkowymi w Wielkopolsce.

Program, według informacji na stronie internetowej, „ma na celu inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia”. W związku z tym powstały spoty telewizyjne, w których znane osobistości namawiają do bycia „eko” i opowiadają o problemach związanych ze środowiskiem.

Aktywiści, którzy od lat zajmują się walką o przyrodę, w reakcji na kampanię napisali list do Solorza, domagając się rezygnacji z utworzenia planowanej odkrywki Ościsłowo, odejścia od spalania węgla i rekultywacji zdegradowanych terenów.

Czytaj także: Pojezierze Gnieźnieńskie wysycha. Ekolodzy oskarżają kopalnię

„Program Czysta Polska, choć ma w założeniu wiele pozytywnych elementów, odbieramy jako zasłonę dymną” – czytamy w liście. „(…) będzie miał sens, jeżeli spółka ZE PAK S.A. będzie stosowała czyste reguły gry – weźmie odpowiedzialność za swoje trwające dekady działania, przygotuje i sfinansuje rekultywację terenu po odkrywkach zgodnie z najlepszymi dostępnymi praktykami i w zgodzie z potrzebami środowiska naturalnego, zapłaci za straty środowiskowe lokalnym społecznościom, rolnikom i branży turystycznej. Spółka najpierw musi po sobie porządnie posprzątać, potem zaś z czystą kartą dołączyć do zielonego programu” – piszą przedstawiciele m.in. Fundacji Rozwój Tak- Odkrywki Nie, Obozu dla Klimatu, Greenpeace, Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze i Stowarzyszenia EKO-UNIA.

https://www.facebook.com/rozwojtakodkrywkinie/photos/a.897635563624523/2897564576964935/?type=3&theater

Jak zaznaczają, planowana przez ZE PAK odkrywka Ościsłowo oznaczałaby wysiedlenie 550 osób, straty rolnicze w wysokości 4,22 mld zł, wysychanie kolejnych jezior, lasów i pól uprawnych. Brak wody już jest na granicy Wielkopolski i Kujaw ogromnym problemem.

– Gwałtowny spadek poziomu wód w jeziorach regionu konińskiego, m.in. Gopło, Kownackim, Wójcińskim, Wilczyńskim, Ostrowskim, Budzisławskim, bez wątpienia jest efektem działania pobliskiej kopalni odkrywkowej należącej do spółki ZE PAK S.A. – komentuje Józef Drzazgowski. – Degradacja jezior gwałtownie postępuje, a wraz z nią upada turystyka i likwidowane są kolejne miejsca pracy. Osuszanie terenu przez odkrywkę powoduje również gigantyczne straty dla miejscowych rolników – zaznacza. 

„Węgiel zabija, ten wydobywany przez kopalnie odkrywkowe także!” – piszą aktywiści i dodają: „Napisał Pan >>Czystego powietrza nie da się wyprodukować ani kupić, musimy wspólnie o nie dbać<<. Parafrazując: >>czystego sumienia<< też nie można kupić, można jednak próbować naprawić swoje błędy.”

_

Pełną treść listu można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Cegli/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.