Udostępnij

Aktywiści do Solorza-Żaka: „Węgiel zabija, ten wydobywany przez kopalnie odkrywkowe także!”

23.04.2020

Przedstawiciele organizacji ekologicznych napisali list do Zygmunta Solorza-Żaka, głównego akcjonariusza firmy ZE PAK S.A. i właściciela telewizji Polsat. Domagają się, żeby zrezygnował z planów utworzenia kolejnej odkrywki i stopniowo ograniczał działanie już istniejących.

– Pan Solorz-Żak ogłosił ostatnio, że chce, żeby jego wnuki żyły w czystym powietrzu. My trzymamy kciuki, żeby jego rodzina była zdrowa i nie musiała oddychać zanieczyszczeniami ani żyć w zniszczonym świecie. Ale jeśli mówiłby szczerze, to powinien w tym samym dniu wycofać się ze starań o odkrywkę Ościsłowo. Nie zrobił tego – mówił w wywiadzie ze SmogLabem Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze, nawiązując do programu „Czysta Polska”. Inicjatorem akcji jest właśnie Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz firmy ZE PAK, która zarządza zespołem elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz kopalniami odkrywkowymi w Wielkopolsce.

Program, według informacji na stronie internetowej, „ma na celu inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia”. W związku z tym powstały spoty telewizyjne, w których znane osobistości namawiają do bycia „eko” i opowiadają o problemach związanych ze środowiskiem.

Aktywiści, którzy od lat zajmują się walką o przyrodę, w reakcji na kampanię napisali list do Solorza, domagając się rezygnacji z utworzenia planowanej odkrywki Ościsłowo, odejścia od spalania węgla i rekultywacji zdegradowanych terenów.

Czytaj także: Pojezierze Gnieźnieńskie wysycha. Ekolodzy oskarżają kopalnię

„Program Czysta Polska, choć ma w założeniu wiele pozytywnych elementów, odbieramy jako zasłonę dymną” – czytamy w liście. „(…) będzie miał sens, jeżeli spółka ZE PAK S.A. będzie stosowała czyste reguły gry – weźmie odpowiedzialność za swoje trwające dekady działania, przygotuje i sfinansuje rekultywację terenu po odkrywkach zgodnie z najlepszymi dostępnymi praktykami i w zgodzie z potrzebami środowiska naturalnego, zapłaci za straty środowiskowe lokalnym społecznościom, rolnikom i branży turystycznej. Spółka najpierw musi po sobie porządnie posprzątać, potem zaś z czystą kartą dołączyć do zielonego programu” – piszą przedstawiciele m.in. Fundacji Rozwój Tak- Odkrywki Nie, Obozu dla Klimatu, Greenpeace, Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze i Stowarzyszenia EKO-UNIA.

https://www.facebook.com/rozwojtakodkrywkinie/photos/a.897635563624523/2897564576964935/?type=3&theater

Jak zaznaczają, planowana przez ZE PAK odkrywka Ościsłowo oznaczałaby wysiedlenie 550 osób, straty rolnicze w wysokości 4,22 mld zł, wysychanie kolejnych jezior, lasów i pól uprawnych. Brak wody już jest na granicy Wielkopolski i Kujaw ogromnym problemem.

– Gwałtowny spadek poziomu wód w jeziorach regionu konińskiego, m.in. Gopło, Kownackim, Wójcińskim, Wilczyńskim, Ostrowskim, Budzisławskim, bez wątpienia jest efektem działania pobliskiej kopalni odkrywkowej należącej do spółki ZE PAK S.A. – komentuje Józef Drzazgowski. – Degradacja jezior gwałtownie postępuje, a wraz z nią upada turystyka i likwidowane są kolejne miejsca pracy. Osuszanie terenu przez odkrywkę powoduje również gigantyczne straty dla miejscowych rolników – zaznacza. 

„Węgiel zabija, ten wydobywany przez kopalnie odkrywkowe także!” – piszą aktywiści i dodają: „Napisał Pan >>Czystego powietrza nie da się wyprodukować ani kupić, musimy wspólnie o nie dbać<<. Parafrazując: >>czystego sumienia<< też nie można kupić, można jednak próbować naprawić swoje błędy.”

_

Pełną treść listu można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Cegli/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.