Udostępnij

Aktywiści pikietowali pod siedzibami telewizji. „Mówcie prawdę o klimacie!”

14.05.2020

Aktywiści Extinction Rebellion Polska pikietowali w czwartek przed siedzibami trzech nadawców telewizyjnych – Telewizji Publicznej, TVN-u i Polsatu. Domagają się lepszego informowania o problemie zmian klimatu. Protest jest reakcją na zlekceważenie propozycji dialogu, którą w tej sprawie złożyła grupa inicjatyw społecznych i naukowców.

W grudniu zeszłego roku grupa inicjatyw społecznych oraz naukowców i ekspertów w dziedzinie klimatu wystosowała list otwarty do mediów. Apelowano w nim o rzetelne informowanie o problemie zmian klimatycznych, które zagrażają światu w coraz większym stopniu. Pod apelem, obok naukowców, podpisały się m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion (XR) i Dolnośląski Alarm Smogowy.

Koordynujący inicjatywę aktywiści XR Polska zgłosili się także do zarządów największych koncernów medialnych z propozycją dyskusji. Trójka największych nadawców telewizyjnych nie przystąpiła jednak do rozmów.

https://www.facebook.com/XRPolska/photos/a.1200664130090737/1580554822101664/?type=3&theater

Jak informuje XR Polska, w rozmowach na temat poprawienia jakości przekazów o zmianach klimatu udział wzięły Polska Press, Interia, Wirtualna Polska, Agora, Infor, Polskie Radio Kraków, Eurozet oraz redakcje Gościa Niedzielnego i Newsweeka. TVN i Polsat nie uczestniczyły w dialogu, mimo początkowego zainteresowania, natomiast TVP nie odpowiedziało na wiadomość.

„Media stoją dzisiaj przed najważniejszym zadaniem w swojej historii. To od szefów koncernów medialnych zależy w dużej mierze czy nasza cywilizacja w kolejnym stuleciu będzie dalej istniała. Aby tak się stało, powinni oni zagwarantować szkolenia dla dziennikarzy, oraz regularnie informować o zmianach klimatu, ich przyczynach i skutkach, np. poprzez emisje filmów dokumentalnych i zapraszanie ekspertów (z PAN czy IPCC). Krótko mówiąc: muszą mówić prawdę o klimacie” – apelują protestujący.

https://www.facebook.com/XRPolska/photos/a.1200664130090737/1580623002094846/?type=3&theater

https://www.facebook.com/XRPolska/videos/268595840992442/

_

Zdjęcie do tekstu dzięki uprzejmości Extintion Rebellion Polska

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.