Udostępnij

Aktywiści zaczynają klimatyczną rebelię. Cztery marsze przeszły ulicami Warszawy

05.09.2020

Tegoroczna rebelia będzie wyjątkowa, bo pandemiczna – mówią działacze Extinction Rebellion, którzy właśnie zaczynają akcję, mającą zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. „Przez trzy dni we wrześniu będziemy jasno mówić o nadciągającej katastrofie klimatycznej, będziemy mówić o konieczności zaakceptowania przez polskie władze stanu środowiska naturalnego” – zapowiadają aktywiści.

Aktywiści Extinction Rebellion przekonują, że chcą, by ich akcja była bezpieczna, pokojowa i dobrze zorganizowana, ale jednocześnie głośna i zwracająca uwagę. Zaplanowali trzy dni pełne manifestacji, wykładów, koncertów, spotkań i wspólnego jedzenia.

Sobota, pierwszy dzień Rebelii 2020, to przede wszystkim cztery marsze ulicami stolicy. Rozdzielenie manifestujących na cztery grupy ma pomóc utrzymać dystans społeczny, związany z pandemią COVID-19.

Wszystkie marsze miały jednak tę samą metę – miasteczko klimatyczne na warszawskim Jazdowie. Pierwszy z nich, zorganizowany pod hasłem „Fala miłości” startował ze skrzyżowania ulic Jasnej i Świętokrzyskiej. Pochód „Fala smutku” ruszył z ronda Waszyngtona, „Fala buntu” spod Ministerstwa Środowiska, a „Fala nadziei” – z Ogrodu Saskiego.

https://www.facebook.com/XRPolska/posts/1682504741906671

Niedziela to przede wszystkim dyskusje i wykłady. W Miasteczku Klimatycznym na osiedlu Jazdów będzie można wziąć udział w spotkaniach m.in. z klimatologiem prof. Szymonem Malinowskim, z reporterem Filipem Springerem, Marcinem Popkiewiczem z Nauki o Klimacie, prawniczką prof. Moniką Płatek, aktorem Bartoszem Bielenią czy poetką i botaniczką dr hab.Urszulą Zajączkowską (rozpiskę wszystkich spotkań można znaleźć TUTAJ). Zaplanowano także szereg atrakcji dla dzieci – wspólne rysowanie zagrożonych gatunków, zabawy ruchowe, tworzenie poideł dla owadów i warsztaty teatralne. Poniedziałek będzie dniem nieposłuszeństwa obywatelskiego – czyli pokojowej formy protestów, z jakiej słynie Extinction Rebellion na całym świecie. Aktywiści zapowiadają, że zablokują ulice Warszawy.

„Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji” – piszą aktywiści. „Jeśli nie podejmiemy natychmiast odpowiednich działań, w krótkim czasie doprowadzimy do zniszczenia wszystkiego, co dla nas najcenniejsze: ekosystemów, w których żyjemy, naszej cywilizacji, naszych społeczności, oraz przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń” – dodają.

Jak zaznaczają, chcą protestować przeciwko bierności rządzących. Tłumaczą: „Gdy władze przestają chronić obywateli, a zwłaszcza gdy celowo dopuszczają się rażących zaniechań zagrażających naszemu bezpieczeństwu, prawem obywateli staje się poszukiwanie rozwiązań mających na celu przywrócenie demokracji w jej właściwej formie i zabezpieczenie społeczeństwa przed katastrofalnymi skutkami tych zaniechań.”

https://www.facebook.com/XRPolska/photos/a.1682655508558261/1682655581891587/?type=3

Zdjęcie: Extinction Rebellion Polska/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.