Udostępnij

Aktywiści zaczynają klimatyczną rebelię. Cztery marsze przeszły ulicami Warszawy

05.09.2020

Tegoroczna rebelia będzie wyjątkowa, bo pandemiczna – mówią działacze Extinction Rebellion, którzy właśnie zaczynają akcję, mającą zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. „Przez trzy dni we wrześniu będziemy jasno mówić o nadciągającej katastrofie klimatycznej, będziemy mówić o konieczności zaakceptowania przez polskie władze stanu środowiska naturalnego” – zapowiadają aktywiści.

Aktywiści Extinction Rebellion przekonują, że chcą, by ich akcja była bezpieczna, pokojowa i dobrze zorganizowana, ale jednocześnie głośna i zwracająca uwagę. Zaplanowali trzy dni pełne manifestacji, wykładów, koncertów, spotkań i wspólnego jedzenia.

Sobota, pierwszy dzień Rebelii 2020, to przede wszystkim cztery marsze ulicami stolicy. Rozdzielenie manifestujących na cztery grupy ma pomóc utrzymać dystans społeczny, związany z pandemią COVID-19.

Wszystkie marsze miały jednak tę samą metę – miasteczko klimatyczne na warszawskim Jazdowie. Pierwszy z nich, zorganizowany pod hasłem „Fala miłości” startował ze skrzyżowania ulic Jasnej i Świętokrzyskiej. Pochód „Fala smutku” ruszył z ronda Waszyngtona, „Fala buntu” spod Ministerstwa Środowiska, a „Fala nadziei” – z Ogrodu Saskiego.

https://www.facebook.com/XRPolska/posts/1682504741906671

Niedziela to przede wszystkim dyskusje i wykłady. W Miasteczku Klimatycznym na osiedlu Jazdów będzie można wziąć udział w spotkaniach m.in. z klimatologiem prof. Szymonem Malinowskim, z reporterem Filipem Springerem, Marcinem Popkiewiczem z Nauki o Klimacie, prawniczką prof. Moniką Płatek, aktorem Bartoszem Bielenią czy poetką i botaniczką dr hab.Urszulą Zajączkowską (rozpiskę wszystkich spotkań można znaleźć TUTAJ). Zaplanowano także szereg atrakcji dla dzieci – wspólne rysowanie zagrożonych gatunków, zabawy ruchowe, tworzenie poideł dla owadów i warsztaty teatralne. Poniedziałek będzie dniem nieposłuszeństwa obywatelskiego – czyli pokojowej formy protestów, z jakiej słynie Extinction Rebellion na całym świecie. Aktywiści zapowiadają, że zablokują ulice Warszawy.

„Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji” – piszą aktywiści. „Jeśli nie podejmiemy natychmiast odpowiednich działań, w krótkim czasie doprowadzimy do zniszczenia wszystkiego, co dla nas najcenniejsze: ekosystemów, w których żyjemy, naszej cywilizacji, naszych społeczności, oraz przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń” – dodają.

Jak zaznaczają, chcą protestować przeciwko bierności rządzących. Tłumaczą: „Gdy władze przestają chronić obywateli, a zwłaszcza gdy celowo dopuszczają się rażących zaniechań zagrażających naszemu bezpieczeństwu, prawem obywateli staje się poszukiwanie rozwiązań mających na celu przywrócenie demokracji w jej właściwej formie i zabezpieczenie społeczeństwa przed katastrofalnymi skutkami tych zaniechań.”

https://www.facebook.com/XRPolska/photos/a.1682655508558261/1682655581891587/?type=3

Zdjęcie: Extinction Rebellion Polska/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.