Udostępnij

Alert RCB poinformuje o smogu. Pytanie, czy nie zbyt późno?

05.11.2021

Rusza rządowy program, który wprowadza ostrzeżenia wysyłane do mieszkańców danych powiatów w razie bardzo złej jakości powietrza. Kiedy możemy się spodziewać SMS-a z przestrogą? Alert RCB na smog przyjdzie dopiero przy trzecim stopniu zagrożenia, który dla niektórych osób może być już śmiertelnie niebezpieczny. Kiedy dokładnie – pokaże to czas i pogoda. Specjaliści deklarują, że system jest już gotowy na obecny okres grzewczy i wdrożony. Oby jednak jak najdłużej nie miał okazji zadebiutować.

Wiadomości zostaną dostarczone na podstawie ostrzeżeń GIOŚ oraz prognoz wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Komunikaty z ostrzeżeniem będą generowane właśnie na podstawie prognoz, żeby informacja miała szansę dotrzeć do nas odpowiednio wcześniej. Zdecydowano się na taką formę, ponieważ wiele osób starszych nie korzysta z Internetu, telefony komórkowe mają natomiast niemalże wszyscy. W pyle zawieszonym obecne są niebezpieczne substancje, m.in. związku siarki, azotu, WWA, metale ciężkie oraz dioksyny.

Efekt pchnięcia do grobu”

– Ataki smogu są poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dla ludzi. Pierwsze kilka godzin krytycznie złej jakości powietrza może wywołać tzw. efekt pchnięcia do grobu – ostrzega Krzysztof Smolnicki, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Jak mówi, grupą najbardziej narażoną na negatywne skutki oddziaływania smogu są osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego (zagrożone udarami/zawałami). Druga część społeczeństwa będąca w niebezpieczeństwie to dzieci. Ich życie co prawda nie jest zagrożone, natomiast zdrowie może znaczenie się pogorszyć, nawet w przyszłości. Taki organizm może mieć w związku z tym gorszą wydolność i być bardziej podatny na infekcje. Właśnie dlatego w razie złej jakości powietrza dzieci nie powinny opuszczać szkół i przedszkoli.

– Pułapką jest fakt, że w pogodzie pozory często mylą. Nie jesteśmy bowiem w stanie wyczuć powonieniem nawet bardzo wysokich stężeń pyłu. Dym czuć, a pyłu zawieszonego niestety nie” – mówi lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dlatego właśnie prognozowanie stanów smogowych jest bardzo istotne i ma na celu odpowiednio wcześniejsze poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu. Dzięki temu będą mogli zaplanować zostanie w domu lub choćby powstrzymają się od palenia w kominkach.

Czytaj również: Badania z balonu widokowego pomogły ustalić granicę smogu

Wady systemu

Słabością wdrożonego systemu jest to, że w większości województw ostrzeżenia i wynikające z nich zasady wprowadzano już drugiego stopnia zagrożenia. Alert RCB będzie nas ostrzegał gdy smog osiągnie fatalne, bardzo niebezpieczne poziomy.

– Już przy mniejszej skali zanieczyszczenia powietrza wprowadza się pewne obostrzenia, np. zakaz palenia w kominkach, nakaz pozostawienia dzieci w placówkach oświatowych, a dopiero przy trzecim stopniu otrzymamy SMS-a z ostrzeżeniem, więc informacja będzie do nas docierała bardzo późno, w krytycznie złym momencie – wyjaśnia Smolnicki.

Smogowy alert RCB uruchomi się, kiedy zaistnieje zagrożenie przekroczenia średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3 na terenie danego powiatu, czyli na poziomie alarmowania.

­- Powiat to najmniejsza jednostka, na poziomie której było możliwe uruchomienie takiego alertu. Myślę, że jest to poziom wystarczający – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza.

Kolejną wadą jest tylko krótki komunikat w treści SMS-a, z pominięciem np. informacji, że nie należy palić w kominkach. Pozostawanie w domu jest oczywiście bardzo ważne, ale w dzielnicach willowych istotniejsze jest wtedy zaprzestanie palenia w kominkach używanych rekreacyjnie. Jest to skuteczniejsze niż niewychodzenie z domów.

– Alert RCB ma ograniczenia w ilości znaków, więc wszystkiego nie damy rady przekazać – tłumaczy pełnomocnik premiera.

-Należy też zaznaczyć, że komunikaty pokazują jedynie poziom tła, czyli zaniżony wynik – dodaje Smolnicki.

Odpowiedni oczyszczacz powietrza

Nawet jeśli zostaniemy wtedy w domu, w dalszym ciągu smog przenika do naszych pomieszczeń w wyniku wietrzenia czy wentylacji mechanicznej. Jeśli mamy dobry (co nie znaczy, że drogi) oczyszczacz powietrza, w dużej mierze możemy zneutralizować to zjawisko. Jaki więc powinien być skuteczny oczyszczacz?

Optymalnie, żeby taki oczyszczacz był zlokalizowany w miejscach, gdzie następuje termoobieg powietrza. Najlepiej przy kaloryferach lub ewentualnie w centralnej części pomieszczenia. Jak radzi lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, zamiast oczyszczaczy za kilka tysięcy złotych z elektroniką, która bywa zawodna, lepiej kupić tańszy sprzęt wyposażony w profesjonalne filtry i oczyszczający odpowiednią ilość metrów sześciennych powietrza.

-Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza są wyposażone w filtry HEPA – podobne, tylko większe od tych, które są w profesjonalnych maskach mających zmniejszyć szansę na zarażenie się koronawirusem. Ważna jest też lokalizacja sprzętu – wyjaśnia Smolnicki.

Alert RCB traktuje smog jak inne realne niebezpieczeństwa

Bartłomiej Orzeł zauważa, że poza uniknięciem wychodzenia z domów w sytuacjach poważnego zagrożenia smogiem, włączenie go do alertów jest też ujednoliceniem systemu. Smog jest, podobnie jak burze czy wichury, o których ostrzega RCB, realnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia mieszkańców.

-Myślę, że świadomość istnienia smogu jest spora, ale być może więcej osób zacznie czytać np. o jego skutkach zdrowotnych – podsumowuje pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza.

Zdjęcie: GaudiLab/shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.