Udostępnij

Alert RCB poinformuje o smogu. Pytanie, czy nie zbyt późno?

05.11.2021

Rusza rządowy program, który wprowadza ostrzeżenia wysyłane do mieszkańców danych powiatów w razie bardzo złej jakości powietrza. Kiedy możemy się spodziewać SMS-a z przestrogą? Alert RCB na smog przyjdzie dopiero przy trzecim stopniu zagrożenia, który dla niektórych osób może być już śmiertelnie niebezpieczny. Kiedy dokładnie – pokaże to czas i pogoda. Specjaliści deklarują, że system jest już gotowy na obecny okres grzewczy i wdrożony. Oby jednak jak najdłużej nie miał okazji zadebiutować.

Wiadomości zostaną dostarczone na podstawie ostrzeżeń GIOŚ oraz prognoz wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Komunikaty z ostrzeżeniem będą generowane właśnie na podstawie prognoz, żeby informacja miała szansę dotrzeć do nas odpowiednio wcześniej. Zdecydowano się na taką formę, ponieważ wiele osób starszych nie korzysta z Internetu, telefony komórkowe mają natomiast niemalże wszyscy. W pyle zawieszonym obecne są niebezpieczne substancje, m.in. związku siarki, azotu, WWA, metale ciężkie oraz dioksyny.

Efekt pchnięcia do grobu”

– Ataki smogu są poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dla ludzi. Pierwsze kilka godzin krytycznie złej jakości powietrza może wywołać tzw. efekt pchnięcia do grobu – ostrzega Krzysztof Smolnicki, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Jak mówi, grupą najbardziej narażoną na negatywne skutki oddziaływania smogu są osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego (zagrożone udarami/zawałami). Druga część społeczeństwa będąca w niebezpieczeństwie to dzieci. Ich życie co prawda nie jest zagrożone, natomiast zdrowie może znaczenie się pogorszyć, nawet w przyszłości. Taki organizm może mieć w związku z tym gorszą wydolność i być bardziej podatny na infekcje. Właśnie dlatego w razie złej jakości powietrza dzieci nie powinny opuszczać szkół i przedszkoli.

– Pułapką jest fakt, że w pogodzie pozory często mylą. Nie jesteśmy bowiem w stanie wyczuć powonieniem nawet bardzo wysokich stężeń pyłu. Dym czuć, a pyłu zawieszonego niestety nie” – mówi lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dlatego właśnie prognozowanie stanów smogowych jest bardzo istotne i ma na celu odpowiednio wcześniejsze poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu. Dzięki temu będą mogli zaplanować zostanie w domu lub choćby powstrzymają się od palenia w kominkach.

Czytaj również: Badania z balonu widokowego pomogły ustalić granicę smogu

Wady systemu

Słabością wdrożonego systemu jest to, że w większości województw ostrzeżenia i wynikające z nich zasady wprowadzano już drugiego stopnia zagrożenia. Alert RCB będzie nas ostrzegał gdy smog osiągnie fatalne, bardzo niebezpieczne poziomy.

– Już przy mniejszej skali zanieczyszczenia powietrza wprowadza się pewne obostrzenia, np. zakaz palenia w kominkach, nakaz pozostawienia dzieci w placówkach oświatowych, a dopiero przy trzecim stopniu otrzymamy SMS-a z ostrzeżeniem, więc informacja będzie do nas docierała bardzo późno, w krytycznie złym momencie – wyjaśnia Smolnicki.

Smogowy alert RCB uruchomi się, kiedy zaistnieje zagrożenie przekroczenia średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3 na terenie danego powiatu, czyli na poziomie alarmowania.

­- Powiat to najmniejsza jednostka, na poziomie której było możliwe uruchomienie takiego alertu. Myślę, że jest to poziom wystarczający – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza.

Kolejną wadą jest tylko krótki komunikat w treści SMS-a, z pominięciem np. informacji, że nie należy palić w kominkach. Pozostawanie w domu jest oczywiście bardzo ważne, ale w dzielnicach willowych istotniejsze jest wtedy zaprzestanie palenia w kominkach używanych rekreacyjnie. Jest to skuteczniejsze niż niewychodzenie z domów.

– Alert RCB ma ograniczenia w ilości znaków, więc wszystkiego nie damy rady przekazać – tłumaczy pełnomocnik premiera.

-Należy też zaznaczyć, że komunikaty pokazują jedynie poziom tła, czyli zaniżony wynik – dodaje Smolnicki.

Odpowiedni oczyszczacz powietrza

Nawet jeśli zostaniemy wtedy w domu, w dalszym ciągu smog przenika do naszych pomieszczeń w wyniku wietrzenia czy wentylacji mechanicznej. Jeśli mamy dobry (co nie znaczy, że drogi) oczyszczacz powietrza, w dużej mierze możemy zneutralizować to zjawisko. Jaki więc powinien być skuteczny oczyszczacz?

Optymalnie, żeby taki oczyszczacz był zlokalizowany w miejscach, gdzie następuje termoobieg powietrza. Najlepiej przy kaloryferach lub ewentualnie w centralnej części pomieszczenia. Jak radzi lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, zamiast oczyszczaczy za kilka tysięcy złotych z elektroniką, która bywa zawodna, lepiej kupić tańszy sprzęt wyposażony w profesjonalne filtry i oczyszczający odpowiednią ilość metrów sześciennych powietrza.

-Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza są wyposażone w filtry HEPA – podobne, tylko większe od tych, które są w profesjonalnych maskach mających zmniejszyć szansę na zarażenie się koronawirusem. Ważna jest też lokalizacja sprzętu – wyjaśnia Smolnicki.

Alert RCB traktuje smog jak inne realne niebezpieczeństwa

Bartłomiej Orzeł zauważa, że poza uniknięciem wychodzenia z domów w sytuacjach poważnego zagrożenia smogiem, włączenie go do alertów jest też ujednoliceniem systemu. Smog jest, podobnie jak burze czy wichury, o których ostrzega RCB, realnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia mieszkańców.

-Myślę, że świadomość istnienia smogu jest spora, ale być może więcej osób zacznie czytać np. o jego skutkach zdrowotnych – podsumowuje pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza.

Zdjęcie: GaudiLab/shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.