Udostępnij

Amazonia nadal płonie. 2000 nowych pożarów w dwa dni; postępuje wylesianie

02.09.2019

W czwartek w ubiegłym tygodniu brazylijski rząd wprowadził 60-dniowy zakaz wypalania lasu deszczowego. W 48 godzin od jego wejścia w życie federalna agencja INPE, która monitoruje stan lasów deszczowych, naliczyła 2000 nowych pożarów w Amazonii. Informację podała wczoraj agencja AFP. Wcześniej informowano o postępującym wylesianiu w sierpniu.

Wstępne dane z INPE pokazują, że w sierpniu zostało zniszczone 1145 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych w Amazonii. To najgorszy sierpień od pięciu lat, czyli odkąd jest prowadzony systematyczny monitoring satelitarny degradacji Puszczy. Jest to też ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Ostatnio wynik przekraczający 1000 kilometrów kwadratowych zarejestrowano w sierpniu 2016 roku.

Dane o wylesieniu nie uwzględniają powierzchni lasów deszczowych, które strawił pożar. Tymczasem w tym roku rejestrujemy także najwyższą od dłuższego czasu liczbę pożarów. O tych media informowały szeroko w połowie sierpnia, ale od tamtego czasu zapanowała cisza. Nie oznacza to jednak, że pożary zostały ugaszone. Amazonia płonie nadal. INPE, tylko w ciągu pierwszych 48 godzin obowiązywania zakazu rozniecania ognia w Puszczy, zarejestrowała 3859 nowych pożarów.

Z tego około 2000 były skoncentrowane w lasach deszczowych. Od początku roku INPE naliczyła już prawie 90 tys. pożarów lasów. Ponad połowę z nich na terenie lasów deszczowych. To o niemal 80 proc. więcej niż rok wcześniej. Większą liczbę pożarów ostatnio zarejestrowano dekadę temu.

Brazylia w odpowiedzi na międzynarodową krytykę polityki wprowadziła w czwartek 60-dniowy zakaz wzniecania ognia w Puszczy Amazońskiej. Wcześniej pojawiły się informacje o tym, że tegoroczny wzrost liczby pożarów był poprzedzony przez wyraźny spadek w liczbie i wysokości kar za niszczenie środowiska. Analitycy BBC wyliczyli, że te zmniejszyły się o około 1/3. Jest to element świadomej polityki Jaira Bolsonaro, który chce zwiększyć gospodarczą eksploatację Puszczy Amazońskiej.

Poinformowano także, że sąsiednia Boliwia zmieniła w tym roku zasady wypalania puszczy i rolnicy otrzymali tam prawo do zagospodarowania w ten sposób 20 hektarów lasu. Wcześniej było to 5 hektarów.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.