Udostępnij

Amerykanie chcą się pozbyć zwierząt z bazy w Redzikowie. „Absurdalna rzeź”

02.03.2020

Władze województwa pomorskiego wydały zgodę na odstrzał zwierząt, które pojawiają się w okolicy amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie koło Słupska. „Nawet koła łowieckie stwierdziły, że to jest bestialstwo. Absurdalna rzeź zwierząt. ” – mówiła podczas obrad sejmiku radna Prawa i Sprawiedliwości Anna Gwiazda.

Z inwentaryzacji, przeprowadzonej w styczniu 2020, wynika, że na terenie amerykańskiej bazy wojskowej znajdują się 53 dziki, 19 jeleni, 24 sarny, 10 lisów, 26 zajęcy, 8 borsuków, 6 jenotów, 4 kuny i 2 tchórze. Żołnierze mają je odłowić, a jeśli to się nie uda – zastrzelić. Sejmik zadecydował także o zniesieniu limitów ograniczania populacji jeleni, lisów, dzików i saren. To oznacza, że wojsko nie musi starać się o kolejne pozwolenia, jeśli na ich teren wejdą kolejne zwierzęta. Ma zielone światło na pozbycie się ich.

„(…) zwierzęta występujące na terenie kompleksu wojskowego, stanowią zagrożenie (…) dla użytkowników obiektów oraz osób funkcyjnych wchodzących w skład służb i wart. W koncepcji rozbudowy kompleksu znajduje się budowa lądowiska, co będzie wymagało konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lotów i ruchu lotniczego” – zapisano w uchwale Sejmiku Województwa Pomorskiego. „Ponadto zwierzyna dokonuje dewastacji ogrodzenia wyposażonego w niezwykle kosztowne systemy elektroniczne. Przerwa w działaniu systemów ochrony obwodnicy generuje dodatkowe koszty wystawienia patroli oraz pilnej naprawy ogrodzenia, a także ponownej adaptacji systemu” – piszą urzędnicy.

Czytaj też: Kolejny gatunek na celowniku. Jest wniosek o zniesienie zakazu polowań na łosie

Za uchwałą głosowało 21 radnych. Cztery osoby się wstrzymały, a jedna – Anna Gwiazda z PiS – była przeciw. Sześciu radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, mimo że wcześniej uczestniczyli w sesji.

„W sprawie zwierząt w Redzikowie pisałam do Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak ministrem był Macierewicz, to mi odpowiedział, co prawda absurdalnie, ale odpisał, a nowy minister Błaszczak już w ogóle nic” – mówiła radna Gwiazda podczas obrad. „Pisałam też do premiera Morawieckiego. Wysłałam mu nasz projekt uchwały z opinią kół łowieckich, bo nawet koła łowieckie stwierdziły, że to jest bestialstwo. Absurdalna rzeź zwierząt. Wojsko wydaje miliardy na samoloty F-35, a nie potrafi zbudować porządnego, monitorowanego ogrodzenia? Przecież można te zwierzęta odgrodzić, a nie od razu zabijać.”

Amerykańska baza wojskowa znajduje się na zalesionym terenie, zajmując około 600 hektarów. 200 hektarów należy do USA. Stany Zjednoczone budują tam tarczę antyrakietową.

Zdjęcie: grusgrus444 /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.