Udostępnij

Amerykańscy naukowcy uważają, że smog powoduje otyłość. My uważamy, że bardziej winne są frytki

19.11.2018

Statystki pokazują, że 32 proc. dzieci w wieku 2-19 lat w USA ma nadwagę lub otyłość. Naukowcy z University od Southern California chcieli znaleźć przyczynę tego zjawiska. Według ich obliczeń wpływ na BMI (body mass index – stosunek masy ciała do wzrostu) najmłodszych może mieć zanieczyszczenie powietrza. Pytanie tylko, czy gdyby nie było smogu, ale nadal byłyby frytki, cola i hamburgery, sytuacja jakkolwiek by się zmieniła?

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co przeanalizowali amerykańscy naukowcy.
Swoje założenie oparli o badania 2010 roku, które kontrolowało grupę dzieci z Południowej Karoliny przez 18 lat. W podsumowaniu tych badań czytamy: „W przypadku ruchu w promieniu 150 m od domu dziecka zaobserwowano znaczące pozytywne skojarzenia z osiągniętym BMI dla obu płci w wieku 18 lat”.  Teraz przebadano 2318 dzieci z 45 szkół w 13 miastach. Były rocznie ważone i mierzone, przez cztery lata. Dodatkowo rodzice zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, w którym pytano o palenie w czasie ciąży, astmę u dziecka, sporty jakie uprawia, wiek, pochodzenie etniczne, przedwczesny poród. Do tych wszystkich danych dołączono adres zamieszkania rodziców podczas ciąży i adres, pod którym wychowuje się dziecko. Jednocześnie sprawdzono ruch na tych drogach i średnie stężenia pochodzących z transportu tlenków azotu.
W obliczeniach wzięto pod uwagę zmiany BMI w tracie czterech lat kontroli i BMI osiągnięte w wieku 10 lat. Dzięki tym wszystkim pomiarom wykazano, że w wieku 10 lat dzieci mieszkające przy ruchliwych drogach są średnio o kilogram cięższe niż ich rówieśnicy mieszkający w spokojniejszej okolicy.
-Przestrzegamy rodziców, żeby zwracali uwagę, gdzie spędzają czas ich dzieci – a szczególnie, żeby nie pozwalali im przebywać zbyt często przy ruchliwych drogach – mówiła prowadząca badania Jeniffer Kim w rozmowie z „The Guardian”. – Pierwsze lata życia to czas szybkiego rozwoju ciała dziecka i mają znaczący wpływ na jego przyszłość – dodała.
Wciąż jednak nie wykazano, w jaki sposób wdychane zanieczyszczenia wpływają na komórki tłuszczowe.
Wcześniej inni naukowcy zbadali jednak (i to nie raz), jak na komórki tłuszczowe wpływa dieta amerykańskich dzieci. Tłusta, słodka, niezbilansowana. Oparta na hamburgerach (540 kcal i 28 g tłuszczu w jednym Big Macu) i frytkach (duża porcja to 510 kcal, 24 g tłuszczu).
Szacuje się, że 42 proc. dzieci w USA regularnie żywi się fast foodami. Dzieciaki z tej grupy tyją rocznie o prawie 3 kg więcej niż powinny.
Dobrze, że bada się, co jeszcze może nam zrobić smog. Ale nie zapominajmy, co robią nam frytki. Dlatego walkę z otyłością lepiej zacząć od diety niż od przeprowadzki do lasu.
Szczegóły na temat badania można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.