Udostępnij

Amerykański milioner kupuje działki przeznaczone pod deweloperkę i tworzy na nich rezerwaty przyrody

05.09.2019

Tim Sweeney to założyciel Epic Games. To firma, która przygotowała m.in. legendarny Unreal Tournament oraz niezwykle popularną grę Fortnite. Sukcesy tytułów, szczególnie tego ostatniego, zapewniły Sweeney’owi fortunę. Jednak od pewnego czasu można o nim poczytać nie tylko w kontekście majątku, ale też tego, na co multimilioner przeznacza jego część.

Ten bowiem od pewnego czasu gromadzi ziemię w amerykańskim stanie Karolina Północna i tworzy na niej rezerwaty przyrody, a także wprowadza rozwiązania mające zapewnić jej ochronę. Ma już ponad 16 tysięcy hektarów, głównie w górach. – Idea jest taka, by mój majątek wykorzystać dla ochrony przyrody – komentuje. A ostatnio zrobiło się o nim głośno, bo kupił kilkusethektarowy teren, który był już przeznaczony pod zabudowę. Miały na nim powstać dwa pole golfowe, luksusowy hotel, spa, centrum handlowe, biurowce i duże osiedle mieszkaniowe. Pierwszym, co Sweeney zrobił po zakupie, było ogłoszenie, że nie skorzysta z pozwoleń budowlanych, a działka pozostanie w naturalnym stanie.

Perłą w koronie jego posiadłości jest rezerwat Box Creek Wilderness, w którym da się spotkać wiele rzadkich gatunków fauny i flory, i jest największym w stanie prywatnym parkiem mającym na celu ochronę przyrody. Kupił go, bo groziło mu, że firma energetyczna zbuduje w nim linie wysokiego napięcia. Dotąd, jak informują magazyny dla graczy, sądzi się, by zablokować budowę.

Milioner poczynił więcej takich inwestycji, a oprócz tego przekazuje spore sumy dla organizacji zajmujących się ochroną przyrody i zarządzających rezerwatami. Można oczywiście powiedzieć – na pewno ktoś to napisze – że stać go na to. Innych jednak też stać, wypada powiedzieć, a takich rzeczy nie robią. Robią za to rzeczy zupełnie odwrotne.

A patrząc z perspektywy polski można jedynie westchnąć, wspominając nieco inne czasy. Podobne fundacje, szczególnie w miastach, gdzie bogaci ludzie, kupowali działki i przeznaczali je na miejskie parki jeszcze 100 lat temu zdarzały się dość często. Mamy takie miejsca w Krakowie. Da się je znaleźć także w wielu innych miejscach Polski. Ostatnio jednak nikt raczej nie myśli o tym, by budować sobie takie pomniki. A parki i owszem kupuje się, ale zwykle z myślą o tym, by przeznaczyć je pod przynoszącą dochód zabudowę.

Może się to jednak kiedyś zmieni.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.