Udostępnij

Amerykański stan Maryland wprowadził zakaz używania piankowych pojemników na żywność

02.10.2020

Od początku października w amerykańskim stanie Maryland obowiązują przepisy zakazujące używania piankowych pojemników na żywność. W najbliższych latach podobne regulacje wejdą w życie m.in. w stanach Maine, Nowy Jork i Vermont.

Maryland stał się pierwszym stanem USA, w którym obowiązuje zakaz dla popularnych w gastronomii pojemników.

Oprócz styropianowych opakowań „na wynos”, które są częstym odpadem w barach szybkiej obsługi, zakaz obejmie także jednorazowe kubki, talerze i tace – podają lokalne media.

Czytaj także: Ilość plastiku w oceanach może się potroić do 2040 roku. Samym recyklingiem tego nie powstrzymamy

Pierwotnie przepisy miały wejść w życie 1 lipca, jednak ze względu na pandemię zdecydowano się dać przedsiębiorstwom dodatkowe trzy miesiące. Poszczególne firmy mogły się starać o odroczenie obowiązywania przepisów o maksymalnie rok, udowadniając organom stanowym, że ich stosowanie będzie zbyt dużą trudnością.

„Plastikowe produkty jednorazowego użytku zalewają nasze oceany, zatoki, a także sąsiedztwo” – mówi CNN Brooke Lierman z Partii Demokratycznej, która od lat zabiegała o takie regulacje. „Musimy podjąć radykalne kroki, by zacząć zmniejszać ich stosowanie i poleganie na nich, aby pozostawić przyszłym pokoleniom planetę pełną dzikiej przyrody” – podkreśla Lierman.

Czytaj także: Dlaczego plastik jest wszędzie?

„To po prostu właściwa decyzja i nadszedł na nią czas” – powiedziała lokalnej stacji WMAR2 Megan Purcell, kierowniczka lokalu Victoria Gastro Pub, w którym już blisko dwa lata temu przestawiono się na pudełka biodegradowalne. Purcell narzeka, że co prawda nowe opakowania bywają kłopotliwe w przypadku zmoczenia, jednak pomaga przy tym umieszczenie wewnątrz dodatkowej wkładki.

Nie wszyscy właściciele lokali gastronomicznych są jednak zadowoleni z nowych regulacji. Przeciwnicy zakazu podkreślają m.in. że styropianowe opakowania są zwyczajnie tańsze od zamienników.

„Nie lubimy zwiększonych kosztów. Żadna restauracja nie lubi” – mówi w rozmowie z „The Baltimore Sun” Dan Schuman, który prowadzi lokal w Eldersburgu. Jak zaznacza, musiał podnieść ceny w związku z nowymi regulacjami oraz zbliżającą się podwyżką płacy minimalnej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/kittiwat chaitoep

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.